Ισοφάρισε τη σειρά ο Παλλεσβιακός

12/05/2024 - 13:13 Τελευταία τροποποίηση στις 12/05/2024 - 14:26

Στον αγώνα του Σαββάτου 11/5 για το δεύτερο εισιτήριο της τελικής φάσης του πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών, ο ανώτερος Παλλεσβιακός επικράτησε άνετα 64-46 κόντρα στον Παπάδο, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2.

Νέο ενδιαφέρον απέκτησε η μάχη του Παλλεσβιακού με τον Παπάδο για την πρόκριση στους τελικούς που θα κριθεί οριστικά στον πέμπτο αγώνα που θα διεξαχθεί το Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης την Τετάρτη 15 Μαϊου.

Ο Παλλεσβιακός παίζοντας καλή άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με πολλά «κλεψίματα» και λύσεις κάτω από το καλάθι, διατήρησε σταθερά διψήφια διαφορά, με την τελευταία περίοδο να είναι περισσότερο τυπικής διαδικασίας. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 17-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο «Παλλε» άνοιξε την διαφορά πάνω από 20 πόντους, όμως λίγο πριν την λήξη ο Λινάρδος με δύο τρίποντα μείωσε για τον Παπάδο 40-24 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Μάλιστα, στο 2.25 της δεύτερης περιόδου, τραυματίστηκε στο πρόσωπο και αποχώρησε από τον αγώνα ο παίκτης του Παλλεσβιακού Miroslav Gligorijevic .

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο μέρος, με λάθος επιλογές για την ομάδα της Γέρα και πιο εύστοχη την ομάδα του Γιάννη Χρυσουλάκη που έπαιζε πιο απελευθερωμένα λόγω της μεγάλης απόστασης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τελικό σκορ 64-46.

Παλλεσβιακός-Παπάδος (2-2) / Αρισβαίος (0-2)