Το… χαβά τους οι πρωτοπόροι!

24/12/2013 - 13:05 Τελευταία τροποποίηση στις 24/12/2013 - 13:18

Arisvaios_Ariwn_49-50Ούτε τώρα… στραβοπάτησαν οι ομάδες που διεκδικούν τον τίτλο, περνώντας ένα ακόμα ευχάριστο απόγευμα στα παιχνίδια της 11ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο Παλλεσβιακός διεύρυνε το νικηφόρο σερί του και κόντρα στον ΑΟ Μυτιλήνη (67-46), ενώ το ροζ φύλλο αγώνα πήρε και ο Παγγεραγωτικός απέναντι στη μαχητική Ολυμπιάδα Μήθυμνας (61-55). Με τη νίκη «δραπέτευσε» ο Αρίων από την έδρα του Αρισβαίου στην Καλλονή (32-56), ενώ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα ο Αιολικός με αντίπαλο τον Μακαρέα Άγρας (71-43).

Τέλος, στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση του Αστέρα Νίκης με τον Θησέα Παναγιούδας (51-50).

Νίκησε Αρισβαίο και… ψύχος!
Ο Αρίων, έχοντας ένα καλό πρώτο και τέταρτο 10λεπτο, «καθάρισε» τη νίκη σε ένα παγωμένο βράδυ στην Καλλονή. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 9-20, συντήρησαν τη διψήφια διαφορά στην εξέλιξη του ματς και πάτησαν γκάζι στην τέταρτη περίοδο, φθάνοντας σε μια καθαρή νίκη (32-56). Κορυφαίος των νικητών ο Κούκουρας (17π), ο οποίος οδηγεί την κούρσα των σκόρερς της κατηγορίας αν και αγωνίστηκε με… μπαταρισμένο χέρι. Από τον Αρισβαίο ξεχώρισαν οι Περιβολάρης (8π),  Μακρής (7π) και Νικολάου (6π).

Tο Φύλλο Αγώνα
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ – ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 32-56
Διαιτητές: Ροδίτης Χ. - Πατιός
Ημίχρονο: 19-26
Δεκάλεπτα: 9-20, 10-6, 7-9, 6-21
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ (Γιορανίδης): Νικολάου 6(2), Ελευθερίου 2, Περιβολάρης Α. 8, Σίμος 3, Μακρής 7(1), Περιβολάρης Ν. 2, Γώγος Ν. 2, Κουλουκούσας 2, Παπαναστασίου, Καραευαγγέλου, Νικολάου
ΑΡΙΩΝ (Καταύτος): Οικονόμου 10, Τριχώνας 10, Κούκουρας 17, Βολικάκης 6(2), Κωδωνάκης 2, Καλλίτσας 11, Πλωμαριτέλλης, Χατζηαργυρίου

Χαλαρά ο «Παλλέ»
Ευκαιρία για πειραματισμούς και πολλά διαφορετικά σχήματα είχε ο προπονητής του Παλλεσβιακού, Θόδωρος Γιαννίκος, απέναντι στον ΑΟ Μυτιλήνης (67-46). Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για τους πρωταθλητές, που «έτρεξαν» τον αντίπαλο, δίνοντας χρόνο στους «μικρούς» Ζεϊμπέκη, Διόλατζη, Κλούρα. Στο ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει το +20 (39-19), με τη συνέχεια να είναι εξίσου ενδιαφέρουσα και αποτελεσματική. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Παναγιωτίδης (16π) του Παλλεσβιακού, ενώ από τον ΑΟΜ ξεχώρισαν Παπαναστασίου (11π) και Περουλάκης (11π).

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ – ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 67-46
Διαιτητές: Μαριγλή - Ζηρόπουλος
Ημίχρονο: 39-19
Δεκάλεπτα: 23-4, 16-15, 10-18, 18-9
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Γιαννίκος): Ιορδάνους 6, Μιτζίκης 4, Σχοινάκης 6, Παναγιωτίδης 16(2), Ζειμπέκης 9, Τρύπατζης Σ. 2, Γκλιγκοριγιεβιτς 10, Κλούρας 8, Διόλατζης 6, Βέτσος, Προκοπίου
ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΑΟ (Λογοθέτης): Μαλαπάσχας 9, Παπαναστασίου 11, Φωτίου 6, Περουλάκης 11(1), Κοπάνου 9(1), Λιόλιος

Νίκη με διπλό νόημα!
Ομάδα με δύο πρόσωπα κατέβασε ο Παγγεραγωτικός, φθάνοντας στη νίκη απέναντι στην Ολυμπιάδα Μήθυμνας, αφού πρώτα χρειάστηκε να κερδίσει τον κακό του εαυτό. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο (16-12), οι Γεραγώτες προηγήθηκαν με 10 πόντους στο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Μολύβου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασε στο καλάθι (49-47). Στο τελευταίο 10λεπτο, το ματς είχε άγρια ομορφιά και εκεί μέτρησαν οι ελλείψεις των φιλοξενουμένων, αλλά και η ψυχή του «αρχηγού» Στέλιου Κακαγιάννη (21π), που ήταν ο πρώτος σκόρερ του γηπέδου. Για την Ολυμπιάδα πρωταγωνίστησαν οι Τζανετέας (10π), Παντελής (9π) και Κατουσέλλης (9π).

ΠΑΓΓΕΡΑΓΩΤΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ 61-55
Διαιτητές: Σαλαβός - Τσεκούρας
Ημίχρονο: 35-25
Δεκάλεπτα: 16-12, 19-13, 14-22, 12-8
ΠΑΓΓΕΡΑΓΩΤΙΚΟΣ (Ανδριώτης): Κακαγιάννης 21(2), Μαντζουράνης 11(1), Καρτσελάς 6, Χατζηντάνος 11(1), Τραντάλης 2, Μύταρος 6, Λούπος 4(1), Ψαρρός, Ρεβύθης, Καλυβιανάκης
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘ. (Καραγιάννης): Τιτιρέκης 3, Γεωργέλλης 6, Τζανετέας 10(1), Καραντώνης 6, Καραγιάννης 12(1), Παντελής 9, Κατουσέλλης 9(1), Μαριγλής, Καράτσαλος

Πήρε τη νίκη με τη… φανέλα!
Ο Αιολικός ήταν κυρίαρχος στο ματς με αντίπαλο τον Μακαρέα Άγρας, κάνοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο 10λεπτο σε άμυνα και επίθεση (22-0). Η ομάδα του Στρατή Αλμπάνη πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια έριξε την απόδοσή της και αυτό σίγουρα προβλημάτισε τον νεαρό κόουτς. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ιωαννίδης (23π), ενώ από τους Αγρίτες ξεχώρισε ο Κοσμάς (13π).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΜΑΚΑΡΕΑΣ ΑΓΡΑΣ 71-43
Διαιτητές: Λεβεντέλλης - Χατζηκώστας
Ημίχρονο: 36-17
Δεκάλεπτα: 22-0, 14-17, 16-13, 19-13
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Αλμπάνης): Ιωαννίδης 23(2), Καθιώτης 17, Παπαδόγλου 2, Τσακαλάκης 13, Σίσκας 2, Κούρας 7(1), Σολωμός 4, Σκαφίδας Ρ. 3, Γιασσάκης, Σκαφίδας Τ., Βογιατζής
ΜΑΚΑΡΕΑΣ ΑΓΡΑΣ (Βαβαλέρος): Κοσμάς 13, Πασβούρης Ι. 10(2), Κυριακούδης 5, Σταθάκης 2, Εμμανουήλ 3, Κάσσιος 2, Πασβούρης Γ. 8, Γιαννής, Σαχτούρης

Το έκαναν ντέρμπι
Ο Αστέρας Νίκης αποδείχθηκε πολύ σκληρός αντίπαλος για τον Θησέα Παναγιούδας, παίρνοντας τη νίκη (51-50) σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το παιχνίδι κύλησε πόντο – πόντο μέχρι το τέλος, εκεί όπου η ομάδα του Καρέκου «άρπαξε» κυριολεκτικά το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίοι των νικητών, ο Σουσαμλής (19π) και ο αειθαλής Ρούσσος (12π). Από τον Θησέα ξεχώρισαν οι Χορέβας (15π), Χατζούδης (13π) και Λυκαρδόπουλος (10π).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΗΣ–  ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝ. 51-50
Διαιτητές: Ροδίτης Κ. – Αχαμνός Ν.
Ημίχρονο: 23-22
Δεκάλεπτα: 13-10, 10-12, 19-20, 9-8
ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΗΣ (Καρέκος): Σουσαμλής 19, Ρούσσος 12(1), Σακελλαρίου 7, Χρυσουλάκης 6(2), Παπάζογλου 5(1), Χατζησάββας 2, Καρέκος, Κελεμένης
ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝ. (Καραμανώλης): Χορέβας 15, Μπρούζας 4, Τουραλιάς 3(1), Χατζούδης 13(1), Λυκαρδόπουλος 10(1), Παναγόπουλος 2, Ταμβάκης, Γάκης 3, Χατζόγλου