Αγχώθηκε ο "Παλλέ", κερδισμένος ο Αρίων

14/01/2014 - 13:10

Aiolikos_Ariwnas_31-84_fasi1Αμφίρροπη ήταν η αγωνιστική δράση στην 11η Αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας των ανδρών, αφού ο αγώνας στο Μόλυβο πήγε στην παράταση, δύο από τα υπόλοιπα ματς κρίθηκαν στο καλάθι, στο ντέρμπι που έκλεισε την αυλαία μέτρησαν οι λεπτομέρειες, ενώ μόνο ένα φαβορί πέρασε με άνεση και μεγάλη διαφορά πόντων.

Στο Μόλυβο, χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να καταλήξει το ροζ φύλλο αγώνα στην Ολυμπιάδα, στην αναμέτρηση με αντίπαλο τον Αρισβαίο (63-59). Η κανονική διάρκεια έληξε 56-56 σε ένα παιχνίδι που ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο καλές περιόδους. Οι Καλλονιάτες κρατούσαν την τύχη τους στα χέρια τους, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας η Ολυμπιάδα έστειλε το ματς στην παράταση και πήρε μια σπουδαία νίκη. Πρώτοι σκόρερς των νικητών οι Καραγιάννης (17π), Μιχαλάκης (16π) και Παντελής (14π), ενώ από τον Αρισβαίο ξεχώρισαν Ελευθερίου (16π), Ευαγγελινέλλης (16π) και Μακρής (14π).

Το Φύλλο Αγώνα
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ - ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 63-59 (κ.α 56-56)
Διαιτητές: Τσεκούρας - Ζηρόπουλος
Ημίχρονο: 23-23
Δεκάλεπτα: 13-17, 10-6, 10-18, 23-15, 7-3
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ (Καραγιάννης): Καραγιάννης 17(2), Χατζηχρήστου 6, Μιχαλάκης 16(2), Γεωργέλλης 5, Παντελής 14, Μουτάφης Γ. 5, Κουνιάρης
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΑΟ (Γιορανίδης): Μακρής 14(1), Ελευθερίου 16, Περιβολάρης Α. 8, Κουλουκούσας 3, Ευαγγελινέλλης 16, Περιβολάρης Ν. 2, Νικολάου, Πολίτης, Δήμου

Στην Καλλονή, πολύ ενδιαφέρον αγώνας έγινε μεταξύ Μακαρέα και Αστέρα Νίκης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο στο τέλος (58-60). Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (26-25), με τον Μακαρέα να ξεφεύγει με 7 πόντους στο τέλος του τρίτου 10λεπτου και τον Αστέρα Νίκης να καταφέρνει να ανατρέψει τη διαφορά, στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Παπάζογλου (27π), ενώ από τους Αγρίτες ξεχώρισαν Γιαννής (18π) και Κοσμάς (18π).

ΜΑΚΑΡΕΑΣ ΑΓΡΑΣ– ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΗΣ 58-60
Διαιτητές: Ροδίτης Κ. - Χατζηαργυρίου
Ημίχρονο: 26-25
Δεκάλεπτα: 14-16, 12-9, 21-15, 11-20
ΜΑΚΑΡΕΑΣ ΑΓΡΑΣ ΑΕΣ (Βαβαλέρος): Πασβούρης Γ. 4, Κυριακούδης 5, Γιαννής 18, Κοσμάς 18, Εμμανουήλ 2, Δαμιανός 4, Σαχτούρης 2, Πασβούρης Ι. 5
ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΗΣ ΑΓΕΣ (Καρέκος): Παπάζογλου 27, Κελεμένης 16, Καρέκος 3, Αβαγιανός 1, Χρυσουλάκης 13, Βουτσής, Χατζησάββας

Ο Παγγεραγωτικός έκανε περίπατο, χωρίς να συναντήσει κανένα εμπόδιο κόντρα στον ΑΟ Μυτιλήνης, επικρατώντας με το ευρύ 27-78. Οι γηπεδούχοι άντεξαν ελάχιστα, πήγαν πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά στο ημίχρονο και δεδομένης της επιθετικής του δυστοκίας στα επόμενα δύο 10λεπτα (μόλις 11 πόντοι) έφυγαν με μια βαριά ήττα από το ματς. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Κακαγιάννης (22π), τον οποίο ακολούθησε σε απόδοση ο Χατζηντάνος (18π).

ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ - ΠΑΓΓΕΡΑΓΩΤΙΚΟΣ 27-78
Διαιτητές: Σαλαβός - Μαριγλή
Ημίχρονο: 16-28
Δεκάλεπτα: 6-15, 10-13, 7-23, 4-27
ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΑΟ (Λογοθέτης): Στίγκας 4, Καραχάλιος 4, Περουλάκης 8(2), Παπαναστασίου 2, Παρασχόπουλος 6, Μαλαπάσχας 2, Καμπούρης 1, Φωτίου
ΠΑΓΓΕΡΑΓΩΤΙΚΟΣ (Γιαννόπουλος): Κακαγιάννης 23(2), Ρεβύθης 2, Λούπος 2, Χατζηντάνος 18(1), Μαντζουράνης 6, Χριστοδούλου 6, Τραντάλης 6, Μύταρος 2, Καρτσελάς 10, Ψαρρός 3(1)

Σκούρα τα βρήκε ο Παλλεσβιακός, που έκανε τα εύκολα δύσκολα, αν και προηγήθηκε του Θησέα με 5-24 στο ημίχρονο. Μετά όμως είδε την υπέρ του διαφορά να εξανεμίζεται σε ένα ματς με πολύ χαμηλό σκορ. Η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου κράτησε στους πέντε πόντους το σύλλογο της Παναγιούδας στις δύο πρώτες περιόδους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τρίτο 10λεπτο και μάλιστα πήραν προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο. Το ματς έγινε θρίλερ, με τον «Παλλέ» να ευστοχεί στις κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και να κατακτά τη νίκη, που τον διατηρεί μόνο αήττητο στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ του ματς ο Χορέβας του Θησέα (15π).

ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ – ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ 37-38
Διαιτητές: Ροδίτης Χ. - Λαμπρέλλης
Ημίχρονο: 5-24
Δεκάλεπτα: 2-11, 3-13, 15-3, 17-11
ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ (Καραμανώλης): Λυκαρδόπουλος 4, Τουραλιάς 5(1), Χορέβας 15(2), Γάκης 7(1), Μπρούζας 4, Ταμβάκης 2, Χατζόγλου, Κίζος, Παναγόπουλος
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ ΠΓ (Γιαννίκος): Ζειμπέκης 4, Σχοινάκης 3, Ιορδάνους 9, Γκλιγκοριγιεβιτς 3(1), Βαξεβάνης 5, Διόλατζης 2, Παναγιωτίδης 4, Τρύπατζης Σ. 4, Προκοπίου 4(1), Βέτσος, Κλούρας

Στο ματς που έριξε την αυλαία της 11ης Αγωνιστικής, μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Αρίων απέναντι στον Αιολικό, διατηρώντας την επαφή του με τον πρωοτπόρο "Παλλέ". Η ομάδα του Αχιλλέα Καταύτου κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά, πήρε προβάδισμα 11 πόντων στην πρώτη περίοδο (21-9) και έκλεισε το ημίχρονο στο +17 (35-18). Ο Αιολικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας του (59-47).

ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 59-47
Διαιτητές: Λεβεντέλλης-Αχαμνός
Hμίχρονο: 35-18
Δεκάλεπτα: 21-9, 14-9, 7-10, 17-19
ΑΡΙΩΝ ΓΣ (Καταύτος): Καλλίτσας 11, Οικονόμου 18(1), Κούκουρας 13, Τριχώνας Ε. 6(1), Αλατζάς 2, Βολικάκης 6,  Τριχώνας Π. 3, Πλωμαριτέλλης, Πετρογιάννης
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΑΕΠΣ (Αλμπάνης): Σίσκας 5, Τσακαλάκης 9, Κουσουλός 8, Ιωαννίδης 17(2), Κούρας 6, Παπάδογλου 2, Σκαφίδας, Μαλαματίνας