Το... break ο Αρίων!

09/04/2014 - 10:40 Τελευταία τροποποίηση στις 09/04/2014 - 11:06

Arion_Pallesviakos_2013-14_4Μεγάλος νικητής του πρώτου τελικού στην Α' Κατηγορία των ανδρών ήταν ο Αρίων Μυτιλήνης, που επικράτησε χθες το βράδυ στο Κλειστό της Νεάπολης του Παλλεσβιακού με 57-58, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι καθ' όλη τη διάρκειά του.

Η ομάδα του Αχιλλέα Καταύτου πήρε προβάδισμα στο πρώτο 10λεπτο με 15-23, ανέβασε τη διαφορά και σε διψήφια νούμερα στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο ο Παλλεσβιακός "ψαλίδισε" τη διαφορά σταδιακά και το ματς έγινε εκ νέου ντέρμπι. Οι παίκτες του Θοδωρή Γιαννίκου, με τον Μητζίκη (23π) και τον Ζωίτο (12π), ο οποίος επέστρεψε για τους τελικούς, προσπάθησαν για την ανατροπή όμως έφτσασαν μέχρι την ισοφάριση (47-47). Ένα χαμένο λέι απ για τον Παλλεσβιακό και ένα τρίποντο του Βολικάκη (3π), άλλαξαν ξανά την ψυχολογία των δύο ομάδων και ο Αρίων κράτησε το ισχνό προβάδισμα ως την κόρνα της λήξης.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Κούκουρας (17π), Πρασσάς (14π) και Καλλίτσας (12π), ενώ γενικώς δεν υπήρξαν υστερήσαντες σε ένα ματς που κρίθηκε απόλυτα δίκαια και είχε εξαιρετική διαιτησία.

Η ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου έχει προγραμματίσει το δεύτερο τελικό για το προσεχές Σάββατο και αν χρειαστεί τρίτο ματς αυτό θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Εβδομάδα...