Ο Αρίων τα σκήπτρα!

13/04/2014 - 11:28 Τελευταία τροποποίηση στις 13/04/2014 - 12:17

Arion_Champions_2013_14_andres1Η μεγάλη ανατροπή έγινε και ο Αρίων Μυτιλήνης στέφθηκε το βράδυ του Σαββάτου πρωταθλητής Λέσβου για την περίοδο 2013-14 στην Α' Κατηγορία των ανδρών, επικρατώντας του Παλλεσβιακού και στον δεύτερο τελικό με σκορ 58-56.

Η ομάδα του Αχιλλέα Καταύτου, παρά το γεγονός πως έβλεπε καθ' όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος την πλάτη του Παλλεσβιακού στο βαθμολογικό πίνακα, πήρε την ψυχολογία με το μέρος της μετά τη νίκη στο ντέρμπι του Β' Γύρου, σπάζοντας το επιτυχημένο σερί των παικτών του Θοδωρή Γιαννίκου. Και μετά το 1-0 στη σερά των τελικών την περασμένη Τρίτη έβαλε τον αντίπαλο της στο... καναβάτσο.

Ο δεύτερος τελικός είχε έντονο σασπένς και ο "Παλλέ" ξεκίνηση δυναμικά, σε μια προσπάθεια να πάρει μια διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Οι "κόκκινοι" προηγήθηκαν με 8-16 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου, ωστόσο οι "πράσινοι" μείωσαν στο ημίχρονο (21-26). Η τρίτη περίοδος ήταν ονειρεμένη για τον Αρίωνα και καταστροφική για τον Παλλεσβιακό, με τους παίκτες του Καταύτου να κλείνουν το 10λεπτο με προβάδισμα 5 πόντων (36-31), κρατώντας τους αντιπάλους τους πολύ χαμηλά επιθετικά.

Arion_Pallesviakos_2osTelikos_kerkida_2013_14Στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς με τον Αρίωνα να μην μπορεί να διατηρήσει το +9, τον Παλλεσβιακό με συνεχόμενα τρίποντα όχι μόνο να μειώνει αλλά να παίρνει κεφάλι στο σκορ 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με 53-54 και νέα ανατροπή στις τελευταίες επιθέσεις του ματς, με το ταμπλό να δείχνει 58-56 υπέρ του Αρίωνα, βάζοντας έτσι τέλος στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αχιλλέα Καταύτου κατέκτησε πανάξια τον τίτλο σε μια ισορροπημένη σειρά αγώνων, δείχνοτνας ψυχή, πάθος και αυτοσυγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία, προτάσσοντας τη "βαριά" της φανέλα και προσθέτοντας ένα ακόμη κύπελλο στην πλούσια τροπαιοθήκη της.

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Λέσβου ήταν ο Βασίλης Κούκουρας (21π), έχοντας άξιους συμπαραστάτες επιθετικά τους Οικονόμου (11π) και Ε. Τριχώνα (10π). Από τον Παλλεσβιακό ξεχώρισαν οι Μιτζίκης (20π), Ιορδάνους (17π) και Παναγιωτίδης (12π).