Δεν τα κατάφερε ο Αιολικός κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας

16/10/2022 - 18:06 Τελευταία τροποποίηση στις 16/10/2022 - 20:09

Φωτoγραφία | Aio1Media

Με άδεια χέρια έφυγε ο Αιολικός από την έδρα του Ικάρου Καλλιθέας για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής, πέφτοντας ξανά πάνω σε έναν πιο καλά προετοιμασμένο αντίπαλο, ο οποίος στο τέλος πανηγύρισε εμφατική νίκη 74-52.

Ο αγώνας ήταν "καρμπόν" με αυτόν της πρεμιέρας κόντρα στον Αργοναύτη, με τους Μυτιληνιούς να μένουν ξανά πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς ακόμα και με 20 πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο στο 41-27.

Στην τρίτη περίοδο, ο Αιολικός ανέβασε απόδοση πλησιάζοντας τον αντίπαλο στο -5, αλλά κάπου εκεί ξέμεινε από λύσεις και δυνάμεις με αποτέλεσμα να χάσει την αυτοσυγκέντρωση του, με τον Ίκαρο να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς στο τέλος στους 22 πόντους και τους "κυανόλευκους" να γνωρίζουν την δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας. Αξίζει να σημειωθεί ότι στις κερκίδες βρέθηκαν αρκετοί φίλοι του ΣΦΑΑ, που χειροκρότησαν την ομάδα του Αιολικού.

Στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια που ξεκίνησαν νωρίτερα, ο ΦΟ Βροντάδου έκανε το 2 στα 2 στην έδρα του Φοίνικα Πειραιά 65-71 με μεγάλη ανατροπή, ενώ την πρώτη νίκη πανηγύρισε η Νίκη Αμασουσίου στην έδρα της κόντρα στη νεοφώτιστη ομάδα της Καλύμνου με 74-40. Ακόμη, στους αγώνες που έκαναν τζάμπολ στις 17:00,  o Αργοναύτης κατέκτησε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στο Πικέρμι 71-65, ο Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού επιβλήθηκε 77-84 μέσα στη έδρα του Μανδραϊκού και τέλος η ομάδα της Δάφνης νίκησε 67-72 την Ελευθερία Μοσχάτου.