Έσπασε το ρόδι ο Αιολικός!

20/11/2022 - 20:14 Τελευταία τροποποίηση στις 20/11/2022 - 20:59

Πρώτη ιστορική νίκη του Αιολικού στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής με 65-63 απέναντι στην ομάδα της Καλύμνου, σε ένα παιχνίδι που κινήθηκε στη κόψη του ξυραφιού στο φινάλε.

Ο Αιολικός για την 7η αγωνιστική του 3ου ομίλου, φιλοξένησε το πρωί της Κυριακής 20/11 την ΕΑΚΑ και παρά το γεγονός ότι έκανε τα εύκολα-δύσκολα, κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης που για άλλη μια φορά ήταν κατάμεστο.

Ο Αιολικός μπήκε στο παρκέ ψυχωμένα, βρίσκοντας πόντους και από την περιφέρεια κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-19. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Γκούμα συνέχισαν σε δυνατό ρυθμό και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά μέχρι και +12 ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με σκορ 42-30.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έπαθαν μπλακ άουτ, κάνοντας αβίαστα λάθη, ενώ ήταν ξανά άστοχοι με αποτέλεσμα από το +15 η Ένωση Αττάλου να πλησιάσει στο -4 και να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 53-49. Στο τελευταίο μέρος έσπασαν καρδίες με την φιλοξενούμενη ομάδα στο 1.39 πριν τη λήξη να ισοφαρίζει 63-63 και τον Αιολικό εν τέλει να φτάνει στο πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Ντουζίδη ο οποίος μετά από καλή άμυνα και ασίστ του Δεκαβάλα, έδωσε τη χαριστική βολή στην αντίπαλη ομάδα 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Αιολικός ξεκόλλησε από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα φτάνοντας στους 8 βαθμούς και σπάζοντας ένα αρνητικό σερί της τάξης των 6 διαδοχικών ηττών από την πρεμιέρα της σεζόν, αποκτώντας μάλιστα μια σπουδαία νίκη εν όψει των νεοσύστατων Playouts, απέναντι σε μια ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο.