Πήρε τη νίκη με την ψυχή του!

11/12/2022 - 18:57 Τελευταία τροποποίηση στις 12/12/2022 - 08:26

Μπορεί να έκανε τα εύκολα-δύσκολα ο Αιολικός, όμως πανηγύρισε τεράστια νίκη κόντρα στον Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού με 61-58 και πλέον βλέπει με άλλο μάτι τη συνέχεια.

Ο ομάδα του Γιώργου Γκούμα ήταν κυρίαρχη στο παρκέ στα τρία δεκάλεπτα, με την διαφορά στο +18 και ενώ όλα έδειχναν ότι θα κατακτήσει μια εύκολη νίκη, το φινάλε ήταν δραματικό με αίσια ευτυχώς κατάληξη.

Την πρώτη περίοδο οι "κυανόλευκοι" προηγήθηκαν 16-13 και στο δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξαν τη διαφορά στους 10 πόντους με έμμεσα τρίποντα, εγκλωβίζοντας ταυτόχρονα τον Ποσειδώνα που προσπάθησε ανεπιτυχώς να μειώσει τη διαφορά από τη γραμμή των 6,75.

Στο τρίτο μέρος ο Αιολικός βγάζοντας ποιότητα σε όλες τις γραμμές εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και το +21 κλείνοντας το σκορ στο 50-32. Και ενώ όλοι πίστεψαν ότι ο Αιολικός θα πάρει εύκολα την δεύτερη σερί νίκη και τρίτη συνολικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με συνεχόμενα τρίποντα να μειώσουν στο -7, ενώ στο 3.11 πλησίασαν στο καλάθι.

Από κει μετά ο αγώνας κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού, με τους φιλοξενούμενους στα 57 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε να φτάνουν στη μεγάλη ανατροπή 55-56, όμως η απάντηση του Αιολικού ήταν άμεση με τον Νικολακόπουλο να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του και τον Καμινέλλη στα 5 δευτερόλεπτα με εύστοχες και τις δύο βολές να οδηγεί το σκορ 61-58. Στη τελευταία επίθεση ο Ποσειδώνας επιχείρησε σουτ τριών πόντων το οποίο ήταν άστοχο παίρνοντας έτσι ο Αιολικός το ροζ φύλλο αγώνα.