Κυπελλούχος Λέσβου ο Αρισβαίος Καλλονής

19/10/2023 - 10:40 Τελευταία τροποποίηση στις 19/10/2023 - 11:43

Την κατάκτηση του πρώτου Κυπέλλου Λέσβου στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Αρισβαίος Καλλονής ο οποίος επικράτησε στον τελικό της Τετάρτης 18/10 με σκορ 53-61 απέναντι στον Αίολο.

Παρουσία αρκετών φιλάθλων στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, διεξήχθη ο τελικός του Κυπέλλου Λέσβου "Γεώργιος Καρέκος". Δυνατός αγώνας που διατήρησε αμείωτο το ενδιαφέρον έως το τελευταίο λεπτό. Αν και ακόμα οι ομάδες βρίσκονται σε φάση προσαρμογής με ελάχιστα παιχνίδια, οι δύο φιναλιστ απέδειξαν ότι δίκαια βρέθηκαν στον τελικό και αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι σε σημεία-κλειδιά, κατακτώντας στο τέλος το τρόπαιο.

Η ομάδα της Καλλονής διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα έως τα μισά το δευτέρου δεκαλέπτου. Σε αυτό το σημείο ο Αίολος κατάφερε να προσπεράσει τον αντίπαλο του, ωστόσο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +5 για τον Αρισβαίο (25-30).

Την τρίτη περίοδο ο Αρισβαίος πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα στη διάρκεια του αγώνα (33-43), όμως στο πρώτο πεντάλεπτο του 4ου δεκαλέπτου με νέα αντεπίθεση η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου ψαλίδισε τη διαφορά, κάνοντας μάλιστα και την ανατροπή. Συγκλονιστικό φινάλε, με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα. Στο 1:30 πριν το τέλος, ένα τρίποντο του Καμινέλλη και ένα κλέψιμο και καλάθι του Μυτιληνού αποδείχθηκαν κομβικά για την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Αρισβαίος έως τη λήξη έτρεξε ένα σερί 11-0 και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Μετά τη λήξη του αγώνα ακολούθησαν οι απονομές των μεταλλίων στους φιναλιστ και του κυπέλλου στον νικητή. Στην ομάδα του Αιόλου, η απονομή των μεταλλίων έγινε από τον Παναγιώτη Καρέκο. Την απονομή του κυπέλλου στον Αρισβαίο έκανε ο νεοεκλεγείς Δήμαρχος Μυτιλήνης Παναγιώτης Χριστόφας.