Κυρίαρχος ξανά ο Παλλεσβιακός! [pics]

15/12/2015 - 11:24

O Παλλεσβιακός διατήρησε τα σκήπτρα του στο πρωτάθλημα εφήβων της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, νικώντας στον τελικό τον Αίολο Μυτιλήνης με σκορ 69-50, σε ένα ματς όπου η ομάδα του Γιάννη Χρυσουλάκη κυριάρχησε επί των αντιπάλων της. Ο τίτλος αυτός είναι ο ο έκτος τα τελευταία επτά χρόνια για τον Παλλεσβιακό και συνολικά ο όγδοος από δημιουργίας του πρωταθλήματος εφήβων, τη σεζόν 1987-88, στη Λέσβο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο "Παλλέ" πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα στο ματς, προηγούμενος 18-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ στο ημίχρονο διατήρησε το προβάδισμά του έχοντας διαφορά 6 πόντων από τον Αίολο. Οι παίκτες του Θοδωρή Γιαννίκου προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να κοντράρουν τους αντιπαλους τους, με την "ψαλίδα" να ανοίγει στο τρίτο 10λεπτο και τον Παλλεσβιακό να προηγείται με +13! Τίποτα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο και ο Παλλεσβιακός που ήταν υποδειγματικός σε άμυνα και επίθεση, έφτασε στο τελικό 69-50, κατακτώντας δίκαια τον τίτλο.

Ο Αίολος Μυτιλήνης αποτέλεσε έναν άξιο αντίπαλο σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς, δείγμα της σωστής και οργανωμένης δουλειάς που γίνεται στο νεοσύστατο σύλλογο, που ήταν ο περσινός πρωταθλητής παίδων και διεκδίκησε φέτος για πρώτη φορά και τον τίτλο των εφήβων. Ο Παλλεσβιακός όμως έχει χτίσει μια μικρή αυτοκρατορία τα τελευταία χρόνια και με εξαίρεση το χαμένο πρωτάθλημα της σεζόν 2013-14 από τον Αρίωνα, μετρά έξι κατακτήσεις πλέον την τελευταία επταετία, κυριαρχώντας από το 2009-10.