Τα σκήπτρα ξανά ο Αρίων! [pics]

17/12/2013 - 11:40 Τελευταία τροποποίηση στις 17/12/2013 - 12:09

Arion_Elpides_telikos_efivon_2013_14_5Δικαίωσε τις προσδοκίες ο Αρίων Μυτιλήνης, έστω και αν δυσκολεύτηκε αρκετά -ειδικά στον ημιτελικό απέναντι στον Αίολο- κατακτώντας πάντως τον τίτλο στο final-4 των εφήβων. Η ομάδα του Οικονόμου ολοκλήρωσε έτσι μια ονειρεμένη χρονιά, μόνο με νίκες σε δώδεκα ματς συνολικά, στη διάρκεια της κανονικής διάρκειας και συμπεριλαμβανομένων ημιτελικού και τελικού.

Η ομάδα του Μυτιλήνης, που μπήκε στην τετράδα έχοντας κάνει το 10 στα 10, αντιμετώπισε στον ημιτελικό τον Αίολο Μυτιλήνης σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες (42-40), με τον Αρίωνα να έχει το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, αλλά τους παίκτες του Γιαννίκου να κάνουν τεράσται αντεπίθεση στο β' ημίχρονο. Στον τελικό, κόντρα στις Ελπίδες Παναγιούδας, που μια μέρα νωρίτερα είχαν επικρατήσει του Παλλεσβιακού στο άλλο ματς (38-43), η εξέλιξη ήταν εξίσου συναρπαστική.

Η ομάδα της Παναγιούδας προηγήθηκε στο ημίχρονο (22-27) και κρατούσε την τύχη του αγώνα στα χέρια της. Ωστόσο ο Αρίων μπήκε φουριόζος στο τρίτο 10λεπτο και με επιμέρους σκορ 20-4, ανέβασε τη διαφορά στο +11 υπέρ του, κάνοντας σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά του ματς, σηκώνοντας στο τέλος και την κούπα του πρωταθλητή. Μεγάλοι πρωταγωνιστές του τελικού, οι Καμινέλλης (14π) και Σάλλα (12π) για τους νικητές, ενώ από την ομάδα του ξεχώρισαν οι Εγγλέζος (11π) και Κούκια (10π).