Ασημένιος ο Μαγδανής στο Πλόβντιβ

18/08/2012 - 12:46 Τελευταία τροποποίηση στις 18/08/2012 - 12:51

Με μια ακόμα σπουδαία διάκριση γυρίζει στην Ελλάδα ο Παναγιώτης Μαγδανής, που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μη Ολυμπιακών αγωισμάτων στο τετραπλό σκιφ.

Ο Λημνιός πρωταθλητής μαζί με τους συναθλητές του Γιώργο Κόνσολα, Νίκο Αφεντούλη και Λευτέρη Κόνσολα, τερμάτισαν στη 2η θέση του τελικού στο τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών με χρόνο 5:56.74 πίσω από το πολωνικό πλήρωμα (5:55.03), αφήνοντας στην 3η θέση τους Κινέζους (5:57.12).

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Πολωνοί είχαν τον καλύτερο χρόνο και στα προκριματικά, με τους Έλληνες να περνάνε στον τελικό με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση.

Ο Παναγιώτης Μαγδανής λοιπόν, μετά την 8η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, κατέκτησε και ένα μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας, επιστρέφοντας έτσι στη χώρα μας θριαμβευτής.

Στη Λήμνο ετοιμάζονται πυρετωδώς για την υποδοχή του (διαβάστε ΕΔΩ), που είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Δευτέρα (20/8).