SportLesvos

SportLesvos

URL Ιστότοπου:

Ήττα για την Άθληση από την ακαδημία ΔΕΚΑ

Η Άθληση ηττήθηκε με 3-0 σετ και από την ακαδημία ΔΕΚΑ στον δεύτερο αγώνα της στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 και θα διεκδικήσει αύριο την τρίτη θέση απέναντι στην ομάδα της Λάρισας.

Στο κατάμεστο για δεύτερη ημέρα Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, η ομάδα της Λέσβου κατάφερε να ανταγωνιστεί μόνο στο πρώτο σετ την ομάδα της Θεσσαλονίκης η οποία με εκπληκτική υποδοχή και δυνατή επίθεση πήρε τη νίκη. Νωρίτερα ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ την ΕΑ Λαρίσης. Μετά τα αποτελέσματα της Παρασκευής 26/7, τον τίτλο θα κατακτήσει ο νικητής της αυριανής αναμέτρησης μεταξύ Ολυμπιακού και ΔΕΚΑ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες βάδισαν μαζί έως τους 20 πόντους και ήταν ανταγωνιστικές με εναλλαγές στο σκορ. Η ΔΕΚΑ κατάφερε να κάνει το 1-0, αφού στο τέλος ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες. Στο δεύτερο σετ η ΔΕΚΑ ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και το διατήρησε αν και προσπάθησε η Άθληση να  ανακάμψει σε κάποια σημεία. Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ομάδα της Ελένης Κιόση πήρε διαφορά 13-20 σε κρίσιμο σημείο, κατακτώντας στο φινάλε τους τρεις πόντους.

Αξιέπαινη η παρουσία των αθλητριών της Άθλησης που παλεύουν σε όλες τις αναμετρήσεις και κάνουν υπερπροσπάθεια απέναντι σε πολύ ισχυρούς αντιπάλους.

Τα σετ:

21-25, 17-25, 18-25

Άθληση (Σάββας Περτσελής): Τσούρμα, Ράσκου, Μπαρέλλη, Βουρλή, Στυλιανού, Καραγεωργίου / Κρινέλλου (λ), Βερναδάκη (λ), Αναγνώστου, Γιακουμή

ΔΕΚΑ (Ελένη Κιόση): Λαζαρίδου, Ευθυμιάδου, Σολκίδου, Κατσάλη, Κανάκη Γ., Χατζηβρέττα / Καρατσιόλη (λ), Τομπουλίδη (λ), Πασχαλίδου, Νταγκουνάκη, Βλαχοπούλου

1. Ολυμπιακός 6 (6-1)
2. ΔΕΚΑ 5 (6-2)
3. ΕΑ Λαρίσης 1 (3-6)
4. Άθληση 0 (0-6)

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η είσοδος της ελληνικής αποστολής με το πρώτο πλοιάριο

Εντυπωσιακή και πρωτότυπη η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 στο Παρίσι, με την ελληνική αποστολή να ανοίγει, όπως πάντα, τον «χορό» της παρέλασης -η οποία, αυτή τη φορά, ήταν ναυτική.

Οι αθλητές μας, πάνω στο πλοιάριο, κρατούσαν στα χέρια τους ελληνικές σημαίες, ενώ πολλοί κατέγραφαν τις μοναδικές στιγμές με τις κάμερες των κινητών τους τηλεφώνων. Μπροστάρηδες, φυσικά, οι σημαιοφόροι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη.

Όλοι οι αθλητές το... ζούσαν με την ψυχή τους, απολαμβάνοντας την πλεύση στον Σηκουάνα.

Πίσω από το σκάφος που μετέφερε την ελληνική αποστολή, ακολούθησε εκείνη των προσφύγων, η οποία στο Παρίσι μετράει 37 μέλη.

protothema

Πέρασε στην Ιατρική η νεαρή Μυτιληνιά διαιτητής Παρασκευή Συβρή

Μια νέα σελίδα ανοίγει στη ζωή της η νεαρή διαιτητής Παρασκευή Συβρή, η οποία εισήχθη στο τμήμα Ιατρικής του ΑΠΘ Θεσσαλονίκης.

Η μαθήτρια του 2ου ΕΠΑΛ Μυτιλήνης μετά από την πρώτη χρονιά ως διαιτητής στα πρωταθλήματα υποδομών της Λέσβου και ως βοηθός στα ανδρικά πρωταθλήματα, ολοκλήρωσε με επιτυχία και τις μαθητικές της υποχρεώσεις, κάνοντας το όνειρο της πραγματικότητα. Η Παρασκευή Συβρή και η οικογένεια της πλέουν σε πελάγη ευτυχίας μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των πανελλήνιων εξετάσεων το απόγευμα της Πέμπτης 25/7, καθώς η νεαρή μαθήτρια κατάφερε να περάσει στην σχολή που είχε ως πρώτη επιλογή.

Η 18χρονη διαιτητής σκοπεύει να συνεχίσει να ασχολείται με τη διαιτησία και μετά το νέο της ξεκίνημα στην Ιατρική που σίγουρα έχει μεγάλες απαιτήσεις. Υπενθυμίζεται ότι η Παρασκευή Συβρή είχε πάρει το «βάπτισμα του πυρός» στον χώρο της διαιτησίας πέρσι τον Μάϊο σε αγώνα μαζί με τον πατέρα της Παναγιώτη Συβρή που δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένος για την επιτυχία της κόρης του.