ΑΕΛΚ - Ηρακλής 1-1

25/11/2012 - 10:55 Τελευταία τροποποίηση στις 25/11/2012 - 17:35

AELK_Iraklis_pregame1Τον Ηρακλή αντιμετωπίζει η ΑΕΛΚ στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης (15:00), με στόχο να επιστρέψει στις νίκες και να σκαρφαλώσει ψηλότερα στη βαθμολογία της Football League.

Ο Τίμος Καβακάς επέλεξε να πάρει μαζί του στην αποστολή τους: Πάιερ, Μάππα, Αναστασιάδη, Λαμπρόπουλο, Βαλιό, Μαϊστόροβιτς, Κριπιντίρη, Χωριανόπουλο, Κώτσιο, Σιλιγαρδάκη, Γάλα, Γκόβα, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Γκονζάλες, Καζάκη, Μανούσος, Γιόνδη και Βλαστέλλη

Το sportlesvos.gr βρίσκεται στον "Ταρλά" και σας μεταφέρει "λεπτό προς λεπτό" όλες τις εξελίξεις...

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
[87'] Πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση του Ηρακλή με το Βουτσια να σεντράρει από τα δεξιά στο Στεφανίδη, αλλά η κεφαλιά αυτή τη φορά του επιθετικού του Ηρακλή κατέληξε στην αγκαλιά του Μάππα

Μπαίνουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να ρισκάρουν και να κυνηγήσουν το γκολ της νίκης... Άγρια ομορφιά στο φινάλε του παιχνιδιου
[76'] Καλή αντεπίθεση της ΑΕΛΚ, με τελικό αποδέκτη του Λεοζίνιο που έχασε προς στιγμήν το κοντρόλ και βγήκε πιο αριστερά, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε από πλάγια θέση, πέρασε επικίνδυνα λίγο άουτ

[75'] Ο Τίμος Καβακάς ρίχνει στη μάχη τον Γκονζάλες που χειροκροτείται στη θέση του Γιόνδη. Αλλάζει το σύστημα της ΑΕΛΚ με το Μανούσο να φαίνεται πως πλέον κινείται στην κορυφή της επίθεσης
[74'] Ο Βουτσιας μπαίνει στη θέση του Μίχου που λόγω τραυματισμού δεν μπορεί να συνεχίσει

[70'] Κάρτα και στους δύο πρωταγωνιστές της προηγούμενης αψιμαχίας, Λεοζίνιο και Φερνάντες
Ένταση μεταξύ Λεοζίνιο και Φερντάντες και απειλείται σύρραξη, καθώς τα νεύρα όλων των παικτών είναι τεντωμένα.

[65'] Μία βολίδα με το αριστερό του Μπαγκουρά, περνάει ελάχισταάουτ. Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στην επανάληψη
Σαφώς βελτιωμένη η ΑΕΛΚ στην επανάληψη,είναι αυτή που έχει και τις ευκαιρίες και γενικά την υπεροχή

[61'] Πολύ καλή αντεπίθεση της ΑΕΛΚ με το Μανούσο να εφορμά από τα δεξιά και να σουτάρει επικίνδυνα και σχεδόν επάνω στη γραμμή του άουτκαι τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ!
[59'] Κάρτα στο Μαρσέλο σε μία περίεργη φάση όπου διεκδικεί τη μπάλα ο Βραζιλιάνος με το Μίχο. Φαίνεται πως δενυπήρχε πάντως καν φάουλ στη φάση αυτή

[58'] Ο Τροϊρης μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη δεύτερη αλλαγή του Ηρακλή, αντικαθιστώντας τον Παληγεωργό
[55'] Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛΚ, με το Μαρσέλο να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ

[53'] Κάρτα στον Μπαγκουρά για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στο Χωριανόπουλο
Η ΑΕΛΚ έχει μπει σαφως καλύτερα στο δεύτερο μέρος, με πιο καθαρό μυαλό και πιέζει για την ανατροπή του σκορ

[48'] Πολύ καλά οργανωμένη επίθεση της ΑΕΛΚ με το Μαρσέλο να βρίσκει αμαρκάριστο το Λεοζίνιο στα αριστερά μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου απέκρουσε ο Χουάντερσον
[46'] 'Έναρξη δευτέρου μέρους

[45'] Ημίχρονο αγώνα
Ξεσηκώνεται το γήπεδο στο πόδι και το παιχνίδι αποκτά άλλο ρυθμό από τη στιγμή του γκολ του Μανουσου. Η ΑΕΛΚ καταφέρνει και φέρνει το ματς στα ίσια στο καλύτερο χρονικά σημείο σε ένα πρώτο ημίχρονο που γενικά δεν είχε την απόδοση που θα ήθελε.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 1-1! [40'] Ο Μανούσος με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή, στέλνει τη μπάλα στην κλειστή μάλιστα γωνία του Χουάντερσον και ισοφαρίζει, πανηγυρίζοντας έξαλλα το πολύ όμορφο τέρμα του!
[38'] Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή, με τον Ισαάκ που ήταν ίσως ο καλύτερος του γηπέδου μέχρι αυτή τη στιγμή και στη θέση του μπαίνει ο Μπανγκουρά.

[36'] Καταπληκτικό σουτ του Κώτσιου έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα είχε ψηλοκρεμαστή τροχιά και ανάγκασε τον Χουάντερσον σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για την ΑΕΛΚ!
Κακή η συνολική αντίδραση της ΑΕΛΚ στο παιχνίδι, που ακόμη ψάχνεται, αδυνατώντας να απειλήσει ουσιαστικά τον Ηρακλή

[33'] Σκληρό μαρκάρισμα του Παληγεώργου στο Μαρσέλο και κάρτα
Όπως είναι φυσικό, έχει εκνευρισμό στο παιχνίδι της η ΑΕΛΚ και καλείται άμεσα να ανασυνταχθεί και να ξαναμπει στη διεκδίκηση ενός καλού αποτελέσματος

[24'] Αλλαγή αμέσως από τον Τίμο Καβακά, που αντικαθιστά το Γκόβα και βάζει στη θέση του το Ντάμπο.
[23'] ΓΚΟΛ! 0-1! Δυστυχώς... φαινόταν. Η υπεροχή του Ηρακλή έχει άμεσο αποτέλεσμα, με τον Γεωργίου από τα δεξιά να κάνει μία πολύ καλή σέντρα και το Στεφανίδη με γυριστή κεφαλιά να γράφει το 0-1.

Σε αντίθεση με το σύνηθες σκηνικό στους εντός έδρας αγώνες της ΑΕΛΚ, όπου οι αντίπαλοί της έρχονται και κλείνονται μαζικά πίσω, ο Ηρακλής είναι αυτός που έχει την πρωτοβουλία των κινησεων στο παιχνίδι, πιέζοντας και χάνοντας ευκαιρίες για ένα γκολ.
[17'] Άλλη μία καλή κόντρα του Ηρακλή με τον Ισαάκ να μπαίνει από τα αριστερά και ταχύτητα μέσα στην περιοχή αλλά το επικίδνυνο συρτό σουτ που εξαπέλυσε βρήκε στο Ψωριανόπουλο και η μπάλα κατέληξε κόρνερ

[13'] Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Ηρακλή να πιέζει ψηλά και να έχει αποτέλεσμα, αφού ο Γεωργίου βγήκε τετ α τετ με τον Μάππα, με το Λέσβιο τερματοφύλακα να αντιδρά θετικά αποκρούοντας σωτήρια.
Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δύο ομάδες να είναι επιφυλακτικές στο ξεκίνημα

Ιδανικό καιρός για ποδόσφαιρο στον Ταρλά και αυτή τη στιγμή στις κερκίδες υπολογίζονται 1000 με 1200 άτομα. Ανάμεσά τους και περίπου 20 φίλοι του Ηρακλή που είναι οι πρώτοι μετά από εκείνους της Λάρισας που είχαν έρθει πέρυσι στη Μυτιλήνη, για να δουν στον Ταρλά αγώνα της ομάδας τους.
[1'] Έναρξη αγώνα

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γκράνας από την Ξάνθη, με βοηθούς τους Χατζημωυσιάδη και εμπλιούκ του ίδιου Συνδέσμου

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΛΚ: Μάππας, Χωριανόπουλος, Αναστασιάδης, Μαϊστόροβιτς, Κώτσιος, Σιλιγαρδάκης, Μαρσέλο, Γκόβας, Μανούσος, Λεοζίνιο, Γιόνδης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μίχος, Σαββίδης, Βαγγελόπουλος, Λόπεθ, Φερνάντεζ, Παληγεώργος, Σουλίδης, Γεωργίου, Ισάακ, Στεφανίδης

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------