Ανατροπή στη Μόρια!

11/12/2016 - 13:36 Τελευταία τροποποίηση στις 11/12/2016 - 14:46

Ο Οδυσσέας Ελύτης ήταν ο νικητής της αναμέτρησης με τον Βύρωνα στη Μόρια, που ολοκλήρωσε την 11η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Λέσβου. Στα χθεσινά ματς, ο Αιγέας Πλωμαρίου πήρε το ντέρμπι στο Πλωμάρι με αντίπαλο τον Διαγόρα Αγ. Παρασκευής (2-0) και υπχρέωσε έτσι τους πρωτοπόρους στην πρώτη τους φετινή απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Λέσβου. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύητκε ο Αίγειρος Μυστεγνών, που κέρδισε στα Θερμή την Αναγέννηση Γέρας (2-0) και πλησίασε στον ένα βαθμό από την κορυφή. Στην Πέτρα, ο Αετός Λουτρών πέτυχε εμφατική νίκη επί του τοπικού Αχιλλέα (2-5), ενώ κάτι αντίστοιχο έγινε και στο "Μίζεργκαν", όπου ο Κεραυνός Αφάλωνα έφυγε με το τρίποντο από την έδρα του Ατρομήτου Ανεμώτιας (2-3). Στο Μόλυβο, ο τοπικός Αρίων επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Ολύμπου Αγιάσου (3-0), ενώ στα Λουτρά, ο Παλλεσβιακός πήρε πολύτιμη νίκη κόντρα στον Πολιχνίτο (1-0).

Βύρων Μόριας-Οδυσσέας Ελύτης 2-3 (1-0)
Κάντας, Δουκάκης, Καραμπάσης - "Καραπαναγιώτειο" Μόριας
Παρατηρητής αγώνα: Γιουβανάκης

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Οδυσσέας Ελύτης μέσα στην έδρα του Βύρωνα Μόριας με σκορ 2-3. Η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναγιώτη Βουργουτζή, που έστειλε τον Βύρωνα στα αποδυτήρια με κεφάλι στο σκορ. Με την έναρξη της επανάληψης, ο Κιούρκος ισοφάρισε με σουτ έξω από την περιοχή και ένα λεπτό αργότερα ο Οδυσσέας Ελύτης προηγήθηκε με τον Μουρατίδη 1-2. Οι παίκτες του Οδυσσέα Ελύτη συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες και στο 70' ο Μανιός διαμόρφωσε το 1-3. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Μόριας ήτιαν να μειώσει σε 2-3 με σκόρερ και πάλι τον Παναγιώτη Βουργουτζή, ο οποίος ωστόσο στα τελευταία λεπτά αναγκάστηκε να αγωνιστεί τραυματίας. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας του Βύρωνα, Κοκαλέλλης, που κράτησε το σκορ σε αυτά τα επίπεδα. Καλή η διαιτησία, χωρίς παράπονα από τις δύο ομάδες.