Καθάρισαν εύκολα Ατρόμητος και Διαγόρας

09/01/2011 - 18:39 Τελευταία τροποποίηση στις 10/01/2011 - 12:05

Εύκολο έργο είχαν οι δύο πρωτοπόροι του πρωταθλήματος, που ξεπέρασαν πιο εύκολα απ΄ όσο θα περίμεναν τα εμπόδια της Φίλιας και του Αλκιβιάδη αντίστοιχα. Ο Ατρόμητος πέρασε σαν αέρας από τη Φίλια με 0-4, ενώ ο Διαγόρας συνέτριψε την ομάδα του Κάτω Τρίτους με 7-2. Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής, το σπουδαίο διπλό της Γέρας μέσα στην Πηγή επί της Θύελλας (1-2) αλλά και το χθεσινό διπλό του Ολύμπου επί της ΑΕΜ με το ίδιο σκορ.

Φίλια-Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας 0-4

Με χατ τρικ του Μαλακού, ο Ατρόμητος έδειξε να συνέρχεται άμεσα από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο και πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς στη Φίλια. Το τέταρτο γκολ της ομάδας του Μυρογιάννη πέτυχε ο Παπαδόπουλος, ενώ δοκάρι είχε ο Κ. Κουνιαρέλλης.

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους 7-2

Με τους Νταή, Στρ. Δελόλμα και Μελαχροινό σε κέφια, που πέτυχαν από δύο γκολ και το Σταμάτη να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, ο Διαγόρας συνέτριψε τον Αλκιβιάδη με 7-2 και διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής από την ομάδα της Αγίας Μαρίνας. Ο Αλκιβιάδης άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο, με το Μαρίνο Ανηφόρου να πετυχαίνει και τα δύο γκολ της ομάδας του.

ΑΕΜ-Όλυμπος Αγιάσου 1-2

Ο Χωματάς βρήκε δίχτυα στο πρώτο μέρος και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, διευκόλυνε σημαντικά το έργο της Αγιάσου στη δύσκολη έδρα της ΑΕΜ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Ξυλά που σκόραρε αλλά ο Σκαρακάκης ήταν αυτός που χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στο συγκρότημα του Θ. Παπαλόπουλου.

Αστέρας Νίκης-Βύρων Μόριας 3-0

Από το πρώτο ημίχρονο καθάρισε πολύ πιο εύκολα απ΄ όσο θα περίμενε το ματς με το Βύρωνα, ο Αστέρας Νίκης που διανύει περίοδο φόρμας. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, με τους Καρυδάκη, Μπαράκη και Ελευθερίου να βρίσκουν δίχτυα.

Θύελλα Πηγής-Αναγέννηση Γέρας 1-2

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, Θύελλα και Γέρα έσπασαν καρδιές μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά τη μεγάλη νίκη, χάρις στα τέρματα των Παυλέλλη και Τακού. Ο Καλλιμαντζέρος είχε διαμορφώσει το 1-2  που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, ενώ η Πηγή θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει αν ο Καραγιάννης δε σημάδευε το δοκάρι της Αναγέννησης.

Αετός Λουτρών-Αιγέας Πλωμαρίου 0-2

Τεράστιο διπλό, που του δίνει μεγάλο προβάδισμα στη μάχη της παραμονής, πήρε ο Αιγέας μέσα στα Λουτρά. Ο Μ. Μουτσογιάννης και ο Γιαννίκος με δύο προσωπικά τους τέρματα έδωσαν τη βαθιά βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του Πλωμαρίου.

Δόξα-Προοδευτική 1-3

Η Προοδευτική άλωσε την Πλαγιά και κατέκτησε ένα σημαντικό τρίποντο που την έφερε ακόμη πιο κοντά στην πρώτη επτάδα. Νανίδης, Νερατζής και Κουμέλλης πέτυχαν τα γκολ των νικητών, με τη Δόξα που έμεινε πολύ πίσω πια στη βαθμολογία, να πετυχαίνει το γκολ της στιγμής με τον Σπανιά.

ΑΕΜ-Όλυμπος Αγιάσου 1-2
Δόξα Πλαγιάς-Προοδευτική Σκ. Καλλονής 1-3
Φίλια-Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας 0-4
Αστέρας Νίκης-Βύρων Μόριας 3-0
Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους 7-2
Αετός Λουτρών-Αιγέας Πλωμαρίου 0-2