Πρωταθλητής χειμώνα ο Ατρόμητος

16/01/2011 - 17:55 Τελευταία τροποποίηση στις 21/01/2011 - 23:15

Δύο νικητές έβγαλε το πρωί η αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία, με τον Αλκιβιάδη να επικρατεί της ΑΕΜ στο Κάτω Τρίτος (1-0) και τον Διαγόρα Αγίας Παρασκευής να παίρνει τους βαθμούς της νίκης απέναντι στη Φίλια, εκτός έδρας (0-2). Η συνέχεια ανήκε στον Ατρόμητο που κέρδισε όπως αναμενόταν εύκολα τη Δόξα με 3-0, παίρνοντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, με τον Όλυμπο να τον ακολουθεί κατά πόδας, κερδίζοντας έστω και δύσκολα τον μαχητικό Αετό με 2-1. Μεγάλη νίκη του Αιγέα με 5-0 επί της Θύελλας, ισόπαλο το πιο αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Προοδευτική και Αστέρα Νίκης.

Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους-ΑΕΜ 1-0

Πολύτιμη νίκη πήρε ο Αλκιβιάδης απέναντι στην ΑΕΜ και σκαρφάλωσε πιο ψηλά στη βαθμολογία. Το γκολ της νίκης, που χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, πέτυχε ο Απόστολος Ανηφόρου. Η ΑΕΜ αναγκάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Δουκάκη. Πάντως, το ματς σημαδεύτηκε από επεισόδια με τη λήξη του, ανάμεσα στους ανθρώπους της ΑΕΜ και το διαιτητή της αναμέτρησης Βουρανή, του οποίου το αυτοκίνητο βρέθηκε με σκισμένα λάστιχα και αναγκάστηκε να αποχωρήσει με το περιπολικό της αστυνομίας!

Φίλια-Διαγόρας Αγίας Παρασκευής 0-2

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Διαγόρας επέβαλλε το δικό του νόμο και στη Φίλια, παίρνοντας το τρίποντο και περιμένοντας πλέον τα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής για να δει αν έπιασε κορυφή. Σκόρερ ο Μελαχροινός στο Α' ημίχρονο και ο Γκιάτα στην επανάληψη, για ένα Διαγόρα που ήταν ανώτερος και πήρε δίκαια το ματς.

Αιγέας-Θύελλα 5-0

Άλλος είχε το όνομα και άλλος τη χάρη στο Πλωμάρι. Εκεί που ο αναγεννημένος Αιγέας, σκόρπισε σαν… «θύελλα» την ομάδα της Πηγής με το συντριπτικό 5-0. Ο Χαλδέζος πέτυχε δύο γκολ για τους γηπεδούχους, ενώ δίχτυα βρήκαν επίσης οι Γιαμουγιάννης, Βελούτσος και Γιαννίκος.

Όλυμπος-Αετός 2-1

Αν και του έβγαλε την πίστη ο Αετός, ο Όλυμπος κατάφερε να μην γκελάρει σε αυτό το κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος και πήρε τους τρεις πόντους της νίκης με χρυσό σκόρερ το Χωματά. Το ημίχρονο βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες χάρις σε γκολ του Κούκλου για τον Αετό και αυτογκόλ του Σ. Μαρμαλέκα για τον Όλυμπο. Στην επανάληψη οι Αγιασώτες ήταν αυτοί που έφυγαν με τη χαρά της νίκης.

Ατρόμητος-Δόξα 3-0

Με χατ τρικ του Μαλακού, ο Ατρόμητος ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Δόξας στην Αγία Μαρίνα και αναδείχθηκε έτσι πρωταθλητής χειμώνα!

Βύρων-Αρίων Μ. 2-1

Το καλό πρώτο ημίχρονο που έκανε, του ήταν αρκετό για να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, ο Βύρωνας Μόριας. Τσαϊρης και Κολαράς έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι στον Αρίονα του Μολύβου που στην επανάληψη προσπάθησε για κάτι καλό αλλά αρκέστηκε στο να μειώσει το σκορ σε 2-1, με γκολ του Δ. Βατή.

Προοδευτική-Αστέρας Νίκης 1-1

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον ζευγάρι της αγωνιστικής, Προοδευτική και Αστέρας Νίκης αναδείχθηκαν ισόπαλοι στη Σκάλα της Καλλονής. Ο Αστέρας προηγήθηκε στο ημίχρονο με το Χατζέλλη σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας, απάντησαν με τον Καραμήτρο ενώ έχασαν και μεγάλη ευκαιρία για την ολική ανατροπή, με το Νανίδη που σημάδεψε το δοκάρι του Αστέρα.