Ατρόμητος ήταν ο... Αστέρας!

24/01/2011 - 13:34 Τελευταία τροποποίηση στις 24/01/2011 - 16:51

Η ήττα του Ατρομήτου Αγίας ΜΑρίνας από τον Αστέρα Νίκης (1-0) στο μεγάλο ματς της 16ης αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία έφερε αλλαγές στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με το Διαγόρα Αγίας Παρασκευής να εκμεταλλεύεται το "δώρο" και να περνά πρώτος, νικώντας τη Δόξα Πλαγιάς (5-1), την ίδια ώρα που πλησίαζε στον πόντο ο Όλυμπος Αγιάσου, επικρατώντας της Θύελλας μέσα στην Πηγή (2-3).

Στα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισε η νίκη του Αετού Λουτρών επί του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους (2-1), όπως και το άνετο τρίποντο που πήρε η ΑΕΜ απέναντι στη Φίλια (3-0). Ισόπαλοι έμειναν στο Πλωμάρι, Αιγέας και Αναγέννηση Γέρας (1-1), ενώ στο Μόλυβο, ο τοπικός Αρίωνας πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα κερδίζοντας την Προοδευτική Σκ. Καλλονής (3-2).

Αετός Λουτρών-Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους 2-1

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Αετός μέσα στα Λουτρά επί του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Παντελή Σπάρταλη, που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, παίρνοντας από το... χέρι την ομάδα του και οδηγώντας τη εκ του ασφαλούς στο πολύτιμο τρίποντο της νίκης. Το άλλο γκολ του Αετού σκόραρε ο Στρατής Κόκκινος. Το σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε από το Α' Ημίχρονο, με τον Απ. Ανηφόρου να σκοράρει για λογαριασμό του Αλκιβιάδη, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 8 παίκτες λόγω αποβολών των Σταυρινού, Απ. Ανηφόρου και Μαρίνου Ανηφόρου.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο Πλωμάρι, Αιγέας και Αναγέννηση Γέρας που αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, σε ένα ματς που το ημίχρονο έληξε στη λευκή ισοπαλία. Σκόρερ για την ομάδα του Αιγέα ο Ταλιάνης, ενώ για τους παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά γκολ πέτυχε ο Χατζηκλειδαράς. Η Αναγέννηση ολοκληρώσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μαγγούρα.

Διαγόρας Αγίας Παρασκευής-Δόξα Πλαγιάς 5-1

Σαρωτικός ο Διαγόρας κέρδισε με το εντυπωσιακό 5-1 τη Δόξα Πλαγιάς και σε συνδυασμό με την ήττα του Ατρομήτου Αγίας Μαρίνας επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας. Σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Μάττα, που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0, ο Στρ.Δελόλμας, ο Μελαχροινός (2), ο Σταμάτης και ο Νταής. Το γκολ της τιμής για την ομάδα της Πλαγιάςε πέτυχε ο Γρ. Φωτέλλης.

Όμορφο θέαμα πρόσφεραν Θύελλα και Όλυμπος στην Πηγή, με την ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου να φεύγει νικήτρια με σκορ 2-3. ο Όλυμπος προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0-2, χάρη στα γκολ του Στέλιου Χωματά, ενώ το τρίτο τέρμα των Αγιασωτών πέτυχε ο Καλιουντζής. Οι παίκτες του Θοδωρή Παπαδημητρίου προσπάθησαν για το καλύτερο στο Β' Ημίχρονο, όμως τα δύο γκολ που σκόραραν οι Σταμούλης και Καραγιάννης δεν ήταν αρκετά...

Καμία αντίσταση δεν προέβαλε η Φίλια στην αναμέτρησή της κόντρα στην ΑΕΜ. Η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα σκόραρε τρία τέρματα με τους Νταλαμπέκη, Μπαζίνα και Σεραφίγκο, ο οποίος είχε και δοκάρι, παίρνοντας το τρίποντο της νίκης απολύτως δίκαια.

Αρίων Μήθυμνας-Προοδευτική Σκ. Καλλονής 3-2

Σπουδαίο ματς έγινε στο Μόλυβο, με τον τοπικό Αρίωνα να κερδίζει την Προοδευτική με σκορ 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο 1-0 με γκολ του Βατή, που σκόραρε και στην επανάληψη, ενώ το τρίτο γκολ του Αρίωνα πέτυχε ο Μόλβαλης. Η ομάδα της Σκάλας Καλλονής σκόραρε με τους Νερατζή και Σούβλατζη. Για τους Μολυβιάτες αποβλήθηκε ο Ν. Βουρσούκης.

Αστέρας Νίκης-Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας 1-0

Στο μεγάλο ματς της 16ης Αγωνιστικής, ο Αστέρας Νίκης ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας, τον οποίο γκρέμισε από την κορυφή. Σκόρερ για την ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή, που παρουσιάζεται φορμαρισμένη εδώ και καιρό, ο Λαμπράκης, ενώ δοκάρι σημάδεψε ο Κουκέλλης.