Η Γέρα έπιασε τετράδα!

06/03/2011 - 20:37

Η Αναγέννηση Γέρας ήταν η μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής, που κέρδισε έστω και αγχωτικά τη Φίλια και μπήκε στην τετράδα, ξεπερνώντας τον Αστέρα Νίκης που ηττήθηκε στο Ίππειος από τον πρωτοπόρο Όλυμπο. Αναλυτικό ρεπορτάζ για τα δύο μεγάλα ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Ατρόμητο-Διαγόρα και Όλυμπο-Αστέρα Νίκης, υπάρχει σε χθεσινές ξεχωριστές μας δημοσιεύεσεις.

Φίλια-Αναγέννηση Γέρας 1-2

Η Φίλια αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για τους πρωταθλητές Λέσβου, που γνώριζαν πως χθες έπαιζαν ένα πολύ σημαντικό τους χαρτί για την είσοδό τους στην τετράδα. Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο με πολλές χαμένες ευκαιρίες κυρίως για τους φιλοξενούμενους, η Γέρα με λυτρωτές τους Παυλέλλη και Βλάμη λύγισαν τη Φίλια με 1-2, που σκόραρε με τον Πανταζή. Η Γέρα είχε και δύο δοκάρια με τους Τάκα και Φωκιανό.

Βύρων-Αετός 2-2

Συναρπαστικό παιχνίδι στη Μόρια ανάμεσα σε Βύρωνα και Αετό με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται τελικά ισόπαλες με 3-3! Ο Βύρων προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-1 αλλά ο Αετός δεν παράτησε το παιχνίδι και διεκδίκησε ακόμη και τη νίκη στην επανάληψη, δεδομένου πως ήθελε και περισσότερο τους βαθμούς σε σχέση με το Βύρωνα. Για τους γηπεδούχους πέτυχε δύο γκολ ο Κουγιουμτζής και ένα ο Βερβέρης, ενώ για τον Αετό δύο ο Σπάρταλης και ένα ο Γρυππιώτης.

Προοδευτική-ΑΕΜ 2-1

Η Προοδευτική επέστρεψε στις νίκες λυγίζοντας την ΑΕΜ με 2-1 στη Σκάλα. Οι γηπεδούχοι μετά τις βαριές ήττες από τους Διαγόρα και Ατρόμητο, πιστοποίησαν πως παραμένουν μία καλή ομάδα και με γκολ των Νερατζή και Νανίδη πήρε το τρίποντο. Για την ΑΕΜ που προηγήθηκε στο παιχνίδι αλλά δεν άντεξε στο τέλος, σκόραρε ο Μπαζίνας.
Τυπική διαδικασία ήταν το παιχνίδι στο Πλωμάρι ανάμεσα σε Αιγέα και Αρίονα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και καθάρισαν ξεκούραστα την υπόθεση νίκη. Γιαννίκος και Μουτσογιάννης βρήκαν δίχτυα ενώ ο Δουκάκης σημάδεψε το δοκάρι του Μολύβου.

Αλκιβιάδης-Δόξα Πλαγιάς 2-2

Ντέρμπι με τα όλα του αποδείχθηκε τελικά η αναμέτρηση του Αλκιβιάδη με τη Δόξα Πλαγιάς. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν τελικώς με το ισόπαλο 2-2 με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με γλυκόπικρη γεύση από το γήπεδο, αφού είχαν προηγηθεί στο σκορ. Σταυρινός και Ντράνος σκόραραν για τον Αλκιβιάδη, ενώ για τη Δόξα οι Φωτέλλης και Σταυρινός. Οι δύο ομάδες τελείωσαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής των Χρήστου και Χαραλάμπους.