Όλοι δουλεύουν για τον Όλυμπο...

14/03/2011 - 11:07 Τελευταία τροποποίηση στις 15/03/2011 - 15:16

Η 23η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας περιελάμβανε ένα "δώρο" για τον πρωτοπόρο Όλυμπο Αγιάσου, αφού η ΑΕΜ επικράτησε του Ατρομήτου Αγίας Μαρίνας (2-1) και σε συνδυασμό με την άνετη νίκη της ομάδας της Αγιάσου επί του Αρίωνα στο Μόλυβο (1-3), η διαφορά τους στη βαθμολογία μεγάλωσε στους 9  πλέον πόντους. Στην 3η θέση παρέμεινε ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής, που κέρδισε και μέσα στη Γέρα την Αναγέννηση (0-3).

Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η επικράτηση του Αστέρα Νίκης επί του Αλκιβιάδη Κ. Τρίτους (1-0), όπως επίσης και η πολύ σημαντική νίκη-ανάσα του Αετού Λουτρών κόντρα στην Προοδευτική Σκ. Καλλονής (2-0). Τέλος, ισόπαλο αναδείχθηκε το ματς στην Πηγή, ανάμεσα σε Θύελλα και Βύρωνα Μόριας (1-1), όπως και εκείνο στο Πλωμάρι, ανάμεσα σε Δόξα Πλαγιάς και Φίλια (0-0).

**Ο Διαγόρας υπέστη μηδενισμό -6 βαθμών

Ο πρωτοπόρος Όλυμπος αγωνίστηκε στην έδρα του ουραγού Αρίωνα Μήθυμνας και κέρδισε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ με 1-3. Τα γκολ για την ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου, που παραμένει σοβαρή στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος, πέτυχαν οι Χωματάς, Καζάνης και Λαλάς, ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Δ. Βατής. Το ημίχρονο έληξε 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέσα στην Πηγή, με γκολ του Αντωνιάδη, όμως η Θύελλα αντέδρασε στην επανάληψη και με σκόρερ τον Λουπέλλη ισοφάρισε και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας. Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια με τους Καραγιάννης και Κάσο και θα μπορούσαν να έχουν φτάσει στην ολική ανατροπή.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στο Β' Ημίχρονο, χάρη στο γκολ του Χατζέλλη, ο Αστέρας Νίκης πήρε το τρίποντο βαθμών απέναντι στον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους και σε συνδυασμό με την ήττα της Αναγέννησης Γέρας επέστρεψε και πάλι στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ο Αστέρας Νίκης θα μπορούσε να έχει πετύχει και δεύτερο γκολ, αν σε μια από τις πολλές προσπάθειές του, ο Χατζέλλης δε σημάδευε το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι τα έκαναν... όλα στο ματς, αλλά γκολ δεν έβαλαν και το ματς έμεινε στη λευκή ισοπαλία. Η Φίλια πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, γλιτώνοντας σε μια φάση που ο Σπανιάς σημάδεψε το δοκάρι. Η ομάδα της Πλαγιάς αγωνίστηκε και με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Καβαρνού.

Αναγέννηση Γέρας-Διαγόρας Αγ. Παρασκευής 0-3)

Δύσκολα, κι ας δείχνει το σκορ το αντίθετο, πέρασε η ομάδα της Αγίας Παρασκευής μέσα από το Πέραμα, όπου αντιμετώπισε την Αναγέννηση Γέρας. Ο Παναγιώτης Δελόλμας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, πετυχαίοντας χατ τρικ, ενώ είχε και δοκάρι. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο εύθραυστο 0-1.

Με ένα γκολ του Παντελή Σπάρταλη σε κάθε ημίχρονο, ο Αετός Λουτρών πήρε πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Προοδευτική Σκάλας Λουτρών και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής βρίσκεται σε δαιμωνιώδη φόρμα και για ακόμα μια φορά, τα γκολ που πέτυχε ήταν το ένα πιο όμορφο από το άλλο...

Ανατροπή σημειώθηκε στο συγκεκριμένο ματς, με την ομάδα της Αγίας Μαρίνας να σκοράρει πρώτη, με γκολ του Κυριάκου Κουνιαρέλλη, διατηρώντας το προβάδισμά της στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ΑΕΜ ανέβασε την απόδοσή της και με γκολ των Δουκάκη και Σεραφίγκου, έφερε τούμπα το ματς, παίρνοντας τη μεγάλη νίκη. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κατσιάνου.