«Ποδαρικό» με το δεξί για Όλυμπο και Αρίωνα Μήθυμνας

30/09/2023 - 18:36 Τελευταία τροποποίηση στις 30/09/2023 - 19:42

Φωτογραφία από τον αγώνα Κεραυνός-Όλυμπος

Με δύο αναμετρήσεις  άνοιξε η αυλαία της Α ΕΠΣ Λέσβου 2023-24 την τελευταία ημέρα του Σεπτεμβρίου.

Στον Παπάδο ο Αρίων αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 27’ ο Μάριος Καραγιάννης με κεφαλιά μετά από κόρνερ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 33ο λεπτό ο Πάντας με πλασέ ισοφάρισε 1-1 και στο 41’ ο Γρούβας, ο οποίος είχε προειδοποιήσει νωρίτερα σημείωσε το 1-2.

Στο 62΄ ο Γρούβας ξανά με δυνατό σουτ έκανε το 1-3, όμως η Αναγέννηση μείωσε στο 83’ με γυριστό σουτ του Βλάμμη που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή. Ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Μολύβου να μπαίνει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Στη «Καραπαναγιώτειο» γήπεδο Μόριας στο πρώτο 45λεπτο ο Όλυμπος είχε την εδαφική υπεροχή, ωστόσο το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0. Στην επανάληψη, μέσα σε δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν αέρα δύο τερμάτων.

Στο 56’ ο Ξυνός πέτυχε το 0-1 και στο 57’ έγινε το 0-2 με το αυτογκόλ του Δεσποτίδη, σκορ που παρέμεινε έως τη λήξη του αγώνα. Στις καθυστερήσεις ο Όλυμπος είχε δοκάρι με τον Ζήση Δημάκη. Διαμαρτυρίες από την ομάδα του Κεραυνού στο δεύτερο ημίχρονο για μια περίπτωση πέναλτι σε βάρος του Μπενζίου.

Κυριακή 1 Οκτωβρίου, 16:30