Αιολικάρα στην επανάληψη, συνέτριψε την μαχητική Γέρα

15/02/2014 - 19:53 Τελευταία τροποποίηση στις 19/02/2014 - 15:45

Aiolikos_panigyriko_2013_14_Aetos_LoutronΜε τον Αιολικό να κάνει επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο στον Παπάδο και να επικρατεί με 1-5 της Αναγέννησης Γέρας σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από την ένταση στις κερκίδες και τον υπερβολικό εκνευρισμό στους δύο πάγκους των ομάδων, η 24η αγωνιστική επεφύλασσε ανακατατάξεις στην ουρά της βαθμολογίας, με τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας να ανασαίνει βαθιά βαθμολογικά, μετά το σπουδαίο «διπλό» του στο Πλωμάρι.

Την ίδια ώρα, Αλκιβιάδης και Παπανικολής έχαναν έδαφος, ο πρώτος με την ισοπαλία του με την Άναξο και ο δεύτερος με την ήττα του στην Ανεμώτια με 4-0. Ο Διαγόρας ήταν καλύτερος και κέρδισε το ντέρμπι από τον Όλυμπο στην Αγιάσο με 1-3, ενώ στην Σκάλα Καλλονής, η Προοδευτική αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον Οδυσσέα Ελύτη. Εύκολα ο Αετός Λουτρών, πρόσθεσε άλλο ένα «τρίποντο» στην συγκομιδή του, επικρατώντας με 1-4 του Βύρωνα στη Μόρια, ενώ αύριο αναμετρώνται στη Θερμή, Λιονταράκια και Κεραυνός Αφάλωνα.

Στη Γέρα, οι πρωταθλητές Λέσβου, μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ του Παυλέλλη, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στον κόσμο τους. Ο Αιολικός όμως, κατάφερε τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα να ισοφαρίσει με τον Μιχαλάκη και πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια, ο Λαλάς χτύπησε για δεύτερη φορά, βάζοντας την ομάδα της Μυτιλήνης μπροστά στο σκορ! Ο ενθουσιασμός όπως ήταν φυσικό μεταφέρθηκε στους φίλους του Αιολικού με αποτέλεσμα να μην λείψουν τα -ευτυχώς όχι εκτεταμένα- παρατράγουδα, τη στιγμή που κινήθηκαν προς το μέρος τους, οι φίλοι των γηπεδούχων. Επιστρέφοντας στα… αγωνιστικά, ο Αιολικός στο δεύτερο μέρος… μεταμορφώθηκε και παίζοντας ίσως το καλύτερό του ημίχρονο φέτος, έκανε το 1-2… 1-5 με σκόρερς ξανά τους Λαλά και Μιχαλάκη αλλά και τον Σεραφίγγο. Πέραν των απαράδεκτων αντεγκλήσεων στις κερκίδες του γηπέδου  του Παπάδου, που είχαν σαν αποτέλεσμα να σκιστεί και το γνωστό μεγάλο πανό των φίλων του ΣΦΑΜ που είναι αφιερωμένο στον Αιολικό, δυστυχώς ένταση παρατηρήθηκε και μεταξύ των δύο πάγκων, γεγονότα που δεν τιμούν (σ.σ ανεξάρτητα από το ποιος μπορεί να φταίει παραπάνω) σε καμία περίπτωση ούτε τους φίλους, ούτε τους ανθρώπους των δύο ομάδων…

Ο Διαγόρας καθάρισε πιο εύκολα απ΄ όσο ίσως θα περίμενε και ο ίδιος το ντέρμπι στην Αγιάσο, αφού ο Όλυμπος αντέδρασε ουσιαστικά μόνο στη φάση της ισοφάρισης. Ο Αθανασέλλος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Καζάνης ισοφάρισε πριν έρθει ο Νεζάι και στην εκπνοή του πρώτου μέρους, δώσει ξανά προβάδισμα στον Διαγόρα. Στην επανάληψη ο Φιλιανός διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Ο «Δέλο» με κεφαλιά, χάρισε στο δεύτερο ημίχρονο, το «χρυσό» «τρίποντο» στην ομάδα του, με τον Ατρόμητο της Αγίας Μαρίνας να ξεφεύγει από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας, μετά από τη νίκη του επί του Αιγέα.Την ίδια ώρα ο Αλκιβιάδης που είχε μείνει πίσω στο σκορ από την Άναξο που βρήκε δίχτυα με τον Χρόνη, κατάφερε να σώσει το βαθμό στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Κατσούρη!

Εύκολα έκαμψε την αντίσταση του Παπανικολή ο Ατρόμητος Ανεμώτιας στο «Μιζεργκάν», όπου με δύο γκολ του Κουτλή, ένα του Νικολόφ και ένα του Πανουργιά, έφτασε στο τελικό 4-0.

Ο Αετός με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο ξεπέρασε τον Οδυσσέα Ελύτη στη βαθμολογία. Κάβουρας και Λυρής έδωσαν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, με τον Ελευθερίου να σκοράρει δύο φορές στην επανάληψη, βλέποντας τον Βύρωνα να μειώνει προσωρινά.

Τέλος στη Σκάλα Καλλονής, Προοδευτική και Οδυσσέας Ελύτης έμειναν στο 0-0 σε ένα παιχνίδι που θα ξεχάσουν πολύ σύντομα και οι δύο…