Καθάρισε η Άναξος!

28/04/2014 - 17:32 Τελευταία τροποποίηση στις 29/04/2014 - 17:35

Anaksos_panigyriko_2012_13

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε την ρεβάνς του «τελικού» για την παραμονή στην Α΄ κατηγορία η Άναξος, η οποία συνέτριψε χτες στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στον Παπανικολή, με 2-7 και μάλιστα εκτός έδρας την ομάδα της Ερεσού… Έτσι η Άναξος εξασφάλισε την παραμονή της, στέλνοντας τον φιλότιμο Παπανικολή στην Β΄ κατηγορία, αφού για να καταφέρει να σώσει τη χρονιά, οι Ερεσιώτες θα πρέπει να αναζητήσουν… θαύμα.

Κι όμως στη βροχερή Ερεσό, τίποτε δεν προμήνυε αυτό που ακολούθησε, αφού ο Παπανικολής προηγήθηκε με τον Ρομέο και έδειχνε ικανός να διεκδικήσει όλες τις πιθανότητες που του αναλογούσαν για την παραμονή. Η Άναξος όμως, όχι μόνο δεν πανικοβλήθηκε που έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά παίζοντας μεθοδικά και κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο, ισοφάρισε, πήρε το προβάδισμα και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, εξασφάλισε και την παραμονή της, προηγούμενη με 1-4…

Η επανάληψη αυτόματα μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με την Άναξο να είναι ασταμάτητη και να φτάνει μέχρι και το 1-6… Ο Παπανικολής μείωσε προσωρινά σε 2-6 με γκολ του Βουτσιώτη, αλλά η Άναξος ολοκλήρωσε τον θρίαμβό της με έβδομο τέρμα. Στο τελικό 2-7, σκόραραν για τους φιλοξενούμενους από δύο φορές οι Στρατής και Γιώργος Σκαρακάκης, άλλες δύο ο Δημήτρης Βλουτής και μία ο Ζουρούδης… Έτσι η Άναξος θα είναι και στο επόμενο πρωτάθλημα της Α΄ τοπικής, με τη ρεβάνς της στο γήπεδο της Πέτρας, να είναι πια τυπική διαδικασία.