"X"αριστική βολή για τον τίτλο...

23/03/2016 - 19:23 Τελευταία τροποποίηση στις 23/03/2016 - 21:36

Ο Αιολικός θυμήθηκε τον… παλιό καλό του εαυτό και πέταξε άλλους δύο υπερπολύτιμους βαθμούς, κόντρα στον ΠΑΟ Βάρδας. Το τελικό 1-1 πιθανότατα θα αποτελέσει τη χαριστική βολή στην ομάδα της Μυτιλήνης, στην προσπάθειά της να κατακτήσει τον τίτλο και προκαλεί ομολογουμένως απογοήτευση.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, από τους θυελλώδεις ανέμους που πνέουν από το πρωί στη Λέσβο και τη δυνατή βροχή στο πρώτο 45λεπτο, με τον Αιολικό να χάνει σωρεία ευκαιριών και στα δύο ημίχρονα. Χαρακτηριστικό είναι το δοκάρι με το ξεκίνημα της αναμέτρησης του Σίμωση (1'), αλλά και δύο ανεπανάληπτα τετ α τετ που χάθηκαν από τον ίδιο και τον Κέρη στη φάση του 15ου λεπτού, με το δεύτερο σουτ να απομακρύνεται πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς! Ο Αιολικός σημάδεψε το δοκάρι για δεύτερη φορά, με τον Αθανασόπουλο (22') και το 0-0 έμεινε ως σκορ στο πρώτο μέρος  που πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ομάδα της Μυτιλήνης συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, αλλά κατάφερε να ανοίξει το σκορ με γκολ του Αθανασόπουλου στο 50ο λεπτό. Παρά το προβάδισμά της ωστόσο, η ομάδα της Μυτιλήνης δεν συνέχισε στο... «κόκκινο» και το πλήρωσε ακριβά στο 65ο λεπτό, όταν ο ΠΑΟ Βάρδας κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Πολυχρόνη, κάνοντας ξανά θρίλερ το ματς.

Ακολούθησε ένα… μονότερμα στην εστία των φιλοξενούμενων, με τον Αιολικό να έρχεται αντιμέτωπος ξανά με την… γνωστή του κακοδαιμονία. Καθώς έχασε ανεπανάληπτες ευκαιρίες τόσο με τον Κέρη (70'), όσο και με τον Αθανασόπουλο (74'), ενώ ακυρώθηκε γκολ του Βαγγελή στο 85' ως οφσάιντ! Ο Αιολικός άγγιξε το 2-1 για τελευταία φορά στο 87', όταν ο Αθανασόπουλος, πεσμένος στο έδαφος, έσπρωξε με προβολή την μπάλα προς την ανυπεράσπιστη εστία, με τον αμυντικός της Βάρδας να απομακρύνει οριακά, σε μια φάση πάντως που ίσως και να ήταν γκολ, με τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων και των παικτών του Αιολικού να είναι έντονες, καθώς φαινόταν πως η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη την γραμμή της εστίας…

Ακολούθησε ένταση με το τελευταίο σφύριγμα μεταξύ των παραγόντων των δύο ομάδων, αλλά και των ποδοσφαιριστών, με τον Αιολικό πάντως να χάνει πολύτιμο έδαφος στη μάχη του για την κατάκτηση του τίτλου και τον ΠΑΟ Βάρδας να μένει στο "Κ. Κεντέρης" έως τις 8 σχεδόν το βράδυ, έπειτα από διαβουλεύσεις με την αστυνομία, αποχωρώντας με ταξί (!) από το γήπεδο…

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μίχος): Πουρής, Καδής (87' Κρητικός), Καλαγκάνης, Μπακάλης, Σαλταμάρας (76' Παπαδόπουλος) , Κριπιντήρης, Τσιλιγκίρης, Μίχος, Σίμωσης (47' λ. τρ Βαγγελής), Κέρη, Αθανασόπουλος
ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Φωτόπουλος): Σούλης, Παπαδόπουλος, Αγουρίδης, Νικολόπουλος, Λουμπαρδέας, Αποστολόπουλος, Πολίτης, Γκάτσης, Ντόμας (78' Καρούτης), Κωνσταντινίδης, Πολυχρόνης