ΑΙΟ για φίλημα για ένα ημίχρονο, νίκη με ανατροπή ο Διαγόρας

09/02/2014 - 21:20 Τελευταία τροποποίηση στις 09/02/2014 - 21:30

Aiolikos_Aetos_Loutron_Serafigkos1Με το εντυπωσιακό 6-3, Αιολικός και Οδυσσέας Ελύτης χάρισαν από δύο καλά ημίχρονα ο καθένας στους φίλους που βρέθηκαν στον Ταρλά, με τον Αιολικό να παίρνει άλλο ένα «τρίποντο» κόντρα σε έναν δυνατό του αντίπαλο στη φετινή μάχη. Όμορφο παιχνίδι έγινε όμως και στην Αγία Παρασκευή, εκεί όπου ο Διαγόρας λύγισε τον μαχητικό Αιγέα στην επανάληψη με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή.

Το Σάββατο η Γέρα κέρδισε με 2-4 την ομάδα της Αγίας Μαρίνας που αγωνίστηκε… εξορισμένη στην Αγία Παρασκευή, ενώ ο Αετός με «πεντάρα» επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Προοδευτική. Ο Κεραυνός λύγισε με 3-0 τον Αλκιβιάδη και έβαλε τέλος στις μέτριες εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών, ενώ ο Παπανικολής πήρε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη με 1-0 επί του Βύρωνα στην Ερεσό! Τέλος στη Θερμή τα Λιονταράκια άγγιξαν τη νίκη κόντρα στον ελλιπή Όλυμπο, με το τελικό 0-0 να τα αδικεί.

Διεκόπη λόγω έντονης βροχόπτωσης στην Πέτρα στο 23΄ το παιχνίδι ανάμεσα σε Άναξο και Ατρόμητο Ανεμώτιας.

Ο Αιολικός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ όλες τις καλές του στιγμές με πρωταγωνιστή τον Σεραφίγγο που πέτυχε δύο γκολ. Το ημίχρονο έληξε με 4-0 με τη συνδρομή του Μαλακού. Στην επανάληψη ο Αιολικός… εκνευρίστηκε από τις κίτρινες κάρτες, ο Οδυσσέας Ελύτης έτρεξε και προβλημάτισε τον Αιολικό και το 5-0 που διαμορφώθηκε εν τω μεταξύ, έγινε 5-2 με δύο περίεργα γκολ των Μαρίνου και Λίλα στα οποία φέρει ευθύνη ο Κάμπερ. Ο Λαλάς ανέβασε το σκορ στο 6-2 με τον Οδυσσέα Ελύτη να μειώνει σε 6-3 με αυτογκόλ του Σεραφίγγου. Χατ τρικ πέτυχε ο Λαλάς στην επανάληψη, στα μελανά σημεία του παιχνιδιού η αποβολή του Γιώργου Κομνηνού από τον πάγκο για διαμαρτυρία στο διαιτητή Βουλγαρέλλη.Ο Αιγέας πούλησε πολύ ακριβά το τομάρι του στην Αγία Παρασκευή και προηγήθηκε με γκολ του Μαμάκου.

Ο Διαγόρας ισοφάρισε πριν την λήξη του ημιχρόνου με πέναλτι του Φιλιανού και στην επανάληψη έφτασε στην ολική ανατροπή με γκολ των Αθανασέλλου στο 75΄και Νεζάι στο 80΄. Ο Αιγέας διαμαρτύρεται ωστόσο για τη διαιτησία του Δουκάκη κατά δήλωση του Προέδρου του Στέφανου Σανιδά, που χαρακτήρισε ως «προκλητική για την ομάδα του Πλωμαρίου» την διαιτησία του.

Χτες στην Αγία Παρασκευή, διεξήχθη και η αναμέτρηση του Ατρομήτου Αγίας Μαρίνας με τη Γέρα, με τους πρωταθλητές να φτάνουν στη νίκη με 2-4 με πρωταγωνιστή τον Παυλέλλη που πέτυχε χατ τρικ! Το ημίχρονο έληξε 0-1, με τον Ατρόμητο να μειώνει από το 0-3 σε 2-3 με πανέμορφα γκολ των Παπαδημητρίου και Κοντονίκα. Όμως η Γέρα ξαναπάτησε στη συνέχεια γκάζι και επιβλήθηκε με το τελικό 2-4 χάρις σε ενδιάμεσο γκολ του Ματθαίου.

Με «πεντάρα» που εξαφάνισε και τις απουσίες της ομάδας των Λουτρών, ο Αετός επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Προοδευτική! Η ομάδα του Δασκάλου, προηγήθηκε με χατ τρικ του Σκαλοχωρίτη από το πρώτο μέρος και στην επανάληψη με γκολ των Κάβουρα και Ελευθερίου έφτασε στο τελικό 5-0. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκε η Προοδευτική για 45 λεπτά λόγω αποβολής του Τάσου Δουνιά στην ανάπαυλα.

Τα Λιονταράκια ήταν καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και δικαιούνταν τη νίκη απέναντι στον Όλυμπο που αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες. Το τελικό 0-0 θα ξεχαστεί γρήγορα και από τις δύο ομάδες…

Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Κεραυνός και λύγισε με 3-0 τον Αλκιβιάδη που θα ήθελε κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Βούρος Νίκος, Βούρος Παναγιώτης και Πιπίνης ήταν οι σκόρερς των νικητών.

Στην Ερεσό τέλος, ο Παπανικολής ανέπνευσε βαθιά βαθμολογικά, επικρατώντας με 1-0 του Βύρωνα. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε από τα 11 βήματα ο Κούκος στο 30΄.