Παλικαρίσια πρόκριση της Γέρας!

05/09/2011 - 12:32

Στο Ενωσιακό Γήπεδο της Θερμής, ο Όλυμπος Αγιάσου είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει από νωρίς την πρόκριση, αλλά τελικά η Αναγέννηση Γέρας διέθετε την ουσία…

Αρχικά ο Καζάνης (15'), εν συνεχεία ο Λίγκος (20') κι έπειτα ο Μαλακός (28') απώλεσαν τεράστιες ευκαιρίες για να βάλουν μπροστά στο σκορ τον Όλυμπο. Η Αναγέννηση όμως δε δέχθηκε γκολ και έχοντας στηθεί άριστα από τον Αφαλωνιάτη στο γήπεδο, διαβάζοντας εξαιρετικά το παιχνίδι, αιφνιδίασε τους γηπεδούχους με γκολ από τον Λούπο στο 34ο λεπτό που της έδωσε το προβλάδισμα (0-1), έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κακαγιάννη. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου πάντως, η ομάδα του Παπαλόπουλου αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσα με κοντινό σουτ του Μαλακού (1-1).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Τσιταντίνος δέχθηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή από τον Τσαμπλάκο, με τους Γεραγώτες να διαμαρτύρονται για πέναλτι, όμως το διαιτητή Βουρανή να διατάζει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο Όλυμπος έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αρχικά με τον Καζάνη και στη συνέχεια με τον Λίγκο, όπως η αστοχία τους ήταν χαρακτηριστική.

Η Αναγέννηση Γέρας το εκμεταλλεύτηκε και ξαναχτύπησε στο 53ο λεπτό, με τον Καραντώνη να εκτελεί πλάγιο, πολλά μέτρα έξω από την περιοχή του Ολύμπου, τον Χρήστο Τάκα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με ένα γκολ - ζωγραφιά, να μην αφήνει πολλά περιθώρια στον Κοκαλέλλη, που μάζεψε για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του (1-2).

Στη συνέχεια, η Γέρα έδωσε χώρο στον αντίπαλο της, ο Όλυμπος πίεσε για την ισοφάριση και λίγο έλειψε να τα καταφέρει στην εκπνοή, αλλά η σέντρα - σουτ του Σπάχι σταμ΄τησε στο δοκάρι. Στη λήξη της αναμέτρησης, ο Τακός αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

ΟΛΥΜΠΟΣ: Κοκκαλέλης, Κουρβανιός (59' Τόρα, 75' Σιάτρας), Σπάχι, Τσαμπλάκος, (80' Μαρδάς), Λίγκος, Τσιμπούκης, Λαλάς, Καζάνης, Σεραφίγκος, Μαλακός, Καλλιοντζής
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Αναγνώστου, Καραντώνης, Μιμίκος, Ξωχέλλης (46' Βασίλογλου), Αφαλωνιάτης, Λούπος (90' Κουρούνης), Τσιταντίνος (93' Ματθαίου), Τάκας, Κακαγιάννης (46' Τάκός), Χριστοδούλου (80' Βλάμος), Διονυσάτος