Τον τίτλο ο Ηρακλής, αυτόχειρας ο Κεραυνός!

04/04/2011 - 12:02 Τελευταία τροποποίηση στις 05/04/2011 - 12:08

Πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του τίτλου στην Α' Κατηγορία της Λήμνου βρίσκεται πλέον ο Ηρακλής Ατσικής, μετά από το δώρο που του έκανε ο Διαγόρας Σαρδών, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις του αγώνα τον Κεραυνό (1-1).

Μεγάλος πρωταγωνιστής τηες αναμέτρησης, που εν πολλοίς έκρινε και τον πρωταθλητή, ήταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Δεσπότης, που "κατέβασε τα ρολά", στερώντας από τους παίκτες του Κεραυνού τη δυνατότητα να "καθαρίσουν" νωρίτερα το ματς. Ο Διαγόρας Σαρδών πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με την εκπνοή, στη μοναδική ουσιαστικά επίθεση του, με σκόρερ τον Χαβιά, παγώνοντας τους γηπεδούχους που έμειναν πλέον τέσσερις βαθμούς πίσω από τον Ηρακλή Ατσικής, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Την ίδια ώρα, ο Ηρακλής Ατσικής εκμεταλλευόταν το πολύτιμο δώρο του Διαγόρα και περνούσε εύκολο απόγευμα απέναντι στην Προποντίδα, νικώντας μέσα στην Κούταλη με 1-4. Μάλιστα, μόλις πληροφορήθηκαν την γκέλα του Κεραυνού, παίκτες, τεχνική ηγεσία και διοίκηση ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς.

Στα υπόλοιπα ματς της 11ης αγωνιστικής στον Α1 όμιλο, ξεχώρισαν η νίκη του Αητού Πλάκας επί της ΑΕΛ (3-1) και η εκτός έδρας ισοπαλία, που απέσπασε ο Κάσπακας απέναντι στους Αργοναύτες (2-2).

Στον Α2 Όμιλο, ο Άρης Μούδρου τερμάτισε στην 1η θέση της βαθμολογίας και μάλιστα μία αγωνιστική πριν τελειώσει η αγωνιστική περίοδος, με μεγάλη διαφορά από τον Άγιο Γεώργιο. Η ομάδα του Μούδρου επιβλήθηκε στην Κοντιά του Φιλοκτήτη (1-3), αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Νίκες και μάλιστα με "αγγλικό" σκορ, πέτυχαν η Ηφαιστία στην έδρα της Αστραπής (2-3) και ο Αγ. Γεώργιος απέναντι στο Θάνος (2-3).