Κορυφή για δύο στη Λήμνο

21/10/2011 - 13:27

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα και παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο πέρασαν τα εμπόδια τους Ηρακλής Κεραυνός αλλά και ο Άγ  Γεώργιος που νίκησαν και μάλοιστα με μεγάλα σκορ. Στην έδρα του ο Κεραυνός στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής  βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ από τον Άρη ο οποίος έδειξε μια καλοδουλεμένη ομάδα με σωστό στήσιμο στο γήπεδο κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξει πρώτος το σκορ με γκολ του Γαιτανέρη στο 30΄.

Η είσοδος του έμπειρου Ντρούγκα έφερε τα πάνω κάτω για την ομάδα του Κεραυνού που έφθασε στην ισοφάριση με τον Αλεξάκη στο ημίχρονο και πέτυχε άλλα δύο γκολ στην επανάληψη όπου του έδωσαν την νίκη με 3-1. Σκόρερ ήταν ο Ντρούγκας με πέναλτι και ο Διαμαντάρης.

Μορφή του παιχνιδιού ο 16χρονος γκολκίπερ του Άρη ο Στέργος Σαλαμουνάς ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικές αποκρούσεις.

Ο Ηρακλής ήταν ανώτερος στην Κούταλη και κέρδισε με 5-2 την τοπική Προποντίδα κατακτώντας την δεύτερη του νίκη. Δίκαιη νίκη πήρε στην έδρα του ο Άγ Γεώργιος επικρατώντας με 2-0 της Ηφαιστίας και ισοβαθμεί στην κορυφή με τον Ηρακλή.

Πλούσιο θέαμα πρόσφεραν στον κόσμο Διαγόρας και Αστραπή με την ομάδα των Σαρδών να κερδίζει 5-2 και να σημειώνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Καλύτερος ακόμη ο Κάσπακας σε εκτός έδρας παιχνίδι έδειξε τις δυνατότητες του συντρίβοντας με 4-2 τον Φιλοκτήτη σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη που είχε ο αγώνας ήταν συναρπαστική με τον νικητή να προηγείτο μέχρι και 3-1 ο γηπεδούχος στην συνέχεια να μειώνει αλλά στο τέλος ήρθε και το άλλο γκολ που σφράγισε την νίκη.   Τέλος δίκαιη ήταν η επικράτηση της ΑΕΛήμνου 3-1 στην Μύρινα τον Αητό Πλάκας που ήταν η πρώτη  της νίκη.