Νικητής ο Καραβαγγέλης 4-2 τον Κεραυνό στον αγώνα-γιορτή

23/04/2023 - 21:30 Τελευταία τροποποίηση στις 23/04/2023 - 22:02

Όμορφος αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο Μόριας το απόγευμα της Κυριακής 23/4 ανάμεσα στους δύο πρωταθλητές της Β ΕΠΣ Λέσβου, με τελικό νικητή τον Καραβαγγέλη Στύψης.

Οι δύο ομάδες απαλλαγμένες από το άγχος, σε μια αναμέτρηση με γιορτινό χαρακτήρα που έκρινε μόνο τη σειρά που θα μπουν στην κληρωτίδα, πρόσφεραν πλούσιο θέαμα. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, έγινε η απονομή μεταλλίων και κυπέλλων από τον πρόεδρο της ΕΠΣ Λέσβου και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου.

Ανοιχτός αγώνας με τις ομάδες να δημιουργούν φάσεις και να σημειώνουν ωραία τέρματα. Στο 4ο λεπτό ο Κεραυνός προηγήθηκε με το δυνατό σουτ του Τσακίρη μετά από ασίστ του Βαξεβάνη. Ο πρωταθλητής Βορείου ομίλου απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό με τονΤσιάμη και έκανε την ανατροπή 1-2 με ένα υπέροχο γκολ του Μανστραντωνά ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με δυνατό σουτ λίγο πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή του γηπέδου.

Στο 20' ο Κεραυνός είχε δοκάρι με τον Βαξεβάνη και τρία λεπτά αργότερα σημάδεψε το δοκάρι ο Τάκας από την πλευρά του Καραβαγγέλη. Στο 32' η ομάδα του Αφάλωνα ισοφάρισε 2-2 με τον Τσακίρη ξανά, αλλά πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το αυτογκόλ του Βουζούλια.

Στο δεύτερο μέρος έπεσε ο ρυθμός με τον Γιώργο Βελούτσο στο 87' να διαμορφώνει το 2-4. Ο Καραβαγγέλης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Γιατζιτζόγλου στο 89ο λεπτό.