Πολλά γκολ και υποσχέσεις

19/09/2011 - 11:36 Τελευταία τροποποίηση στις 19/09/2011 - 12:42

Πολλά γκολ δυνατές μονομαχίες. συγκινήσεις και πλούσιο θέαμα επεφύλασσε και η πρεμιέρα της Β΄Τοπικής με τα φαβορί να δέιχνουν απο νωρίς τα... δόντια τους... Ξεχώρισε η μεγάλη σε έκταση νίκη των Λιονταριών επί του Αίαντα με 7-0 αλλά και το διπλό του Αχιλλέα με 3-5 στην έδρα του Μακαρέα! Δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη πέτυχε ο Ορφέας με αντίπαλο τον Αρίονα Παλαιοκήπου με 2-1.

Ταξιάρχης - Πολιχνίτος 2-3

Ο Πολιχνίτος πέτυχε σπουδαίο διπλό στην έδρα του Ταξιάρχη, επικρατώντας με 2-3 σε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι. Οι Πολιχνιάτες προηγήθηκαν από το πρώτο μέρος με 1-2 και στην επανάληψη άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων επικρατώντας για το πρώτο τους τρίποντο στη χρονιά. Φώτας και Πανσεληνάς σκόραραν για τους φιλοξενούμενους, με τον Κιλέ να σκοράρει στα δίχτυα της ομάδας του. Για τους γηπεδούχους σκόραρε δύο φορές ο συνήθης ύποπτος Δρακούλης.

Λιονταράκια - Αίας Μυτιλήνης 7-0

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν αναμέτρηση των Λιονταριών του Σπανού κόντρα στον Αίαντα. Το 7-0 δεν επιδέχεται κριτικής, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με τους Λαμπράκη (2), Καρυδάκη (2), Κρασσόπουλο, Γονιδέλη και Ζαφειρίου.

Ποσειδώνας - Κεραυνός 0-2

Η επιστροφή του Κεραυνού στα πρωταθλήματα συνοδεύτηκε με νίκη μέσα στην έδρα του Ποσειδώνα με 0-2. Ο Κεραυνός ήταν καλύτερος και με γκολ των Γκάγκα και Βαλσάμη, πήρε το πολύτιμο τρίποντο...

Αίγειρος - Έφηβος 1-0

Την παρθενική του νίκη στην ιστορία των πρωταθλημάτων μετά την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, πανηγυρίζει ο Αίγειρος Μυστεγνών που έριξε στο καναβάτσο τον Έφηβο στο 85΄ της αναμέτρησης με γκολ του Κατζανού. Χαράς ευαγγέλια λοπόν για το Ζαφείρη και Νίκο Μηλιορέλλη για την πρώτη νίκη της ομάδας τους!

Ορφέας - Αρίων Παλαιοκήπου 2-1

Αμφίρροπο παιχνίδι, ντέρμπι με τα όλα του ήταν αυτό ανάμεσα σε Ορφέα και Αρίονα Παλαιοκήπου. Ο Ορφέας πιο τυχερός και μυαλωμένος στα καίρια χρονικά σημεία του παιχνιδιού, πήρε τελικά τη νίκη με 2-1, έπειτα από ένα ημίχρονο που είχε ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες στην ισοπαλία. Αλεξίου και και Σαλιάρης σκόραραν για τους γηπεδούχους, ο Καραβατάκης για τον Αρίονα. Οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι.

Ερμής -  Οδυσσέας Ελύτης 2-0

Ο Ερμής δε χαρίστηκε στην πρώτη εμφάνιση της ομάδας του Οδυσσέα Ελύτη στις τοπικές μας κατηγορίες και πήρε το τρίποντο στα Πάμφιλα. Κομνηνόγλου και Αντωνιάδης σκόραραν για αυτό το 2-0 με την ομάδα των Παμφίλων να ολοκληρώνει το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δήμου.

Μακαρέας -  Αχιλλέας 3-5

Χορταστικό θέαμα επεφύλασσε η αναμέτρηση του Μακαρέα με τον Αχιλλέα. Οι Πετρινοί ήταν καλύτεροι και πιο εύτοσχοι στην τελική τους προσπάθεια και προηγήθηκαν από το πρώτο κιόλας μέρος με 1-3. Στην επανάληψη ο Μακαρέας αντέδρασε αλλά το τελικό 3-5 είναι δίκαιο. Δρακούλης, Κακαρώνης και Σαχτούρης σκόραραν για τους γηπεδούχος, ο Νικολόφ σκόραρε δις για τον Αχιλλέα και μαζί του οι Πάντας, Γρούβας και Λημναίος.

Παπανικολής - Καραβαγγέλης 4-1

Ο Παπανικολής της Ερεσού μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις του επικρταώντας με 4-1 του Καραβαγγέλη. Οι η ομάδα της Ερεσού ήταν καλύτερη και με σκόρερς τους Θεοδωρίδη, Κουδουνά Τσαλαβούτη και Σάββα πήρε την πολύτιμη νίκη.

Ατρόμητος Ανεμώτιας - Μεσότοπος 4-0

Χωρίς προβλήματα ο Ατρόμητος Ανεμώτιας πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 4-0 εις βάρος του Μεσοτόπου. Καπετάνιος, Κουνιαρέλλης, Μπαρδής και Βαχαράκης ήταν οι σκόρερες.

Παλλεσβιακός - Αστέρας Ιππείου 1-2

Σπουδαίο διπλό στην έδρα του Παλλέ, απέσπασε ο Αστέρας Ιππείου. όλα τα γκολ της αναμέτρησης μπήκαν στην επανάληψη με το Ίππειος να παίρνει δίκαια το διπλό με γκολ των Λεμονιά και Καμάτσου. Για τον Παλλέ βρήκε δίχτυα ο Καρανίκας, αλλά μέχρις εκεί...