Πήραν τα ντέρμπι Ανεμώτια και Κεραυνός!

20/10/2011 - 22:08 Τελευταία τροποποίηση στις 21/10/2011 - 11:58

Κεραυνός και Ατρόμητος Ανεμώτιας ήταν οι μεγάλοι θριαμβευτές στα δύο ντέρμπι των δύο ομίλων που έγιναν το απόγευμα της Τετάρτης. Νίκησαν και ξέφυγαν στον βαθμολογικό πίνακα κάνοντας ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα για την συνέχεια.

Στα Πάμφιλα ο πρωτοπόρος Κεραυνός έπαιξε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και πήρε την νίκη με σκορ 3-1 από τα Λιονταράκια τα οποία υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Ευτύχης Βουλγαρέλλης που στον Ερμή θα πρέπει να το έχουν μετανιώσει που τον άφησαν να φύγει το καλοκαίρι  άνοιξε τον δρόμο για την νίκη σκοράροντας  για τρίτο κατά σειρά παιχνίδι της ομάδας του. Στην συνέχεια ο Βαλσάμης τα διπλασίασε  και ακολούθως τα Λιονταράκια είχαν δοκάρι με τον Γονιδέλλη. Το τρίτο τέρμα πέτυχε ο με κεφαλιά ο Βαρνάς και στις καθυστερήσεις ο Λαμπράκης μείωσε σε 3-1 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι. Την ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμη γκολ είχε ο νικητής με τον  Χαρατσιάρη όταν από τα ένδεκα βήματα δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στην Πέτρα Αχιλλέας και Ατρόμητος είχαν από ένα ημίχρονο αλλά ο φιλοξενούμενος Ατρόμητος είχε την τύχη με το μέρος του, σημειώνοντας τα δύο γκολ που του έδωσαν την νίκη και το χρυσό τρίποντο με 2-1 στο φινάλε του ντέρμπι.  Εκεί μάλιστα φάνηκε και η πολύ καλή φυσική κατάσταση των παικτών του Χρήστου Παπαδόπουλου όταν ο αντίπαλος ξέμεινε κάπως από δυνάμεις βρήκε τον τρόπο να χτυπήσει.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ατυχία στο πρώτο ημίχρονο να μην μπορέσουν να βάλουν το γκολ όταν κέρδισαν πέναλτι  όμως το πλασέ του Στρατή Γρούβα κατέληξε έξω από το δοκάρι του Ατρομήτου. Παρά την απογοήτευση κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με σουτ από κοντά του Νικόλοφ στο 30΄και να έχουν την εδαφική υπεροχή μέχρι το ημίχρονο.

Το σκηνικό άλλαξε στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα όμως οι παίκτες του Παπαδόπουλου βρήκαν την δύναμη να κάνουν την επική ανατροπή στο 89΄με τον Μπαρδή και στις καθυστερήσεις με ενέργεια και σουτ του Ιντζέ που χάρισαν μια ανέλπιστη αλλά μάλλον δίκαιη νίκη με βάση της ευκαιρίες που είχε η ομάδα της Ανεμώτιας στην επανάληψη.

Από νίκη σε νίκη πετάει η νεανική ομάδα του Οδ. Ελύτη που νίκησε και τον Παλλεσβιακό με 2-1 και τον έπιασε στην 5η θέση. Ο Παλλέ άνοιξε το σκορ με τον Καδή το κράτησε μέχρι και τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου όπου και δέχθηκε την ισοφάριση από τον Μιχαλακέλλη ο οποίος είχε και δοκάρι . Στην εκπνοή του παιχνιδιού ο Σοφιάνης με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τον Ελύτη. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην αναμέτρηση αυτή αγωνίστηκαν η πιο παλιά και  ιστορική ομάδα  με την πιο νέα στον χώρο του ποδοσφαίρου.

Την τέταρτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Αρίων Παλ συνδυάζοντας  θέαμα και γκολ στο τοπικό παιχνίδι με τον Ποσειδώνα με 5-1.  Ο νικητής προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 2-0 με γκολ που πέτυχαν οι Ζαφείρης και Κοντάκας. Άλλα τρία τέρματα σημείωσαν οι γηπεδούχοι με τους Αγά (πέναλτι) Καρομένο και Μπαζίνα. Το γκολ της τιμής του Ποσειδώνα πέτυχε ο Τάκας. Αποβλήθηκαν από πλευράς Ποσειδώνα οι  Τατάκης(από τον πάγκο) και Τσιταντίνος.

Χορταστικό θέαμα και πολλές συγκινήσεις προσέφεραν στο Ίππειος Αστέρας Ιππ και Ορφέας με τον πρώτο να κερδίζει με 3-2 και να προσθέτει μια ακόμη νίκη. Ο Ορφέας κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-0 με σκόρερ τους Στρογγυλό και Σαμοθρακή. Οι  τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σίμο  στην συνέχεια είχαν δοκάρι με τους  Βλάχο και Παράσχου και έφθασαν στην ισοφάριση με τον Παράσχου. Ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουτσέλλη και ευτύχησε να πάρει την νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο με τέρμα του Βλάχου.