Χρυσή η Αργυρού, χάλκινη η Κελεμένη!

11/05/2016 - 11:23 Τελευταία τροποποίηση στις 11/05/2016 - 11:51

Με δύο μετάλλια, μια 4η και μια 7η θέση επιστρέφουν στη Λέσβο οι αθλητές - μαθητές μας, που έλαβαν μέρος στο 59ο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Στίβου, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Παμπελοπονησιακό Στάδιο Πάτρας.

Η Μαρίτα Αργυρού (2ο ΕΠΑΛ Μυτιλήνης) κατέκτησε την κορυφή των 400μ, πετυχαίνοντας χρόνο 59.26. Η πρωταθλήτρια της Αθλοκίνησης άφησε στη 2η θέση την Ίριδα Θεοδοσίου (Λανίτειο - 59.36) και στην 3η θέση της Ευφροσύνη Ανανιάδου-Κόκκοτα (2ο ΓΕΛ Νεάπολης - 1:00.51).

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Δέσποινα Κελεμένη (2ο ΕΠΑΛ Μυτιλήνης) στα 5.000μ βάδην με επίδοση 24:54.11. Στην 1η θέση ήταν η Αθανασία Βαΐτση (4ο ΓΕΛ Ζωγράφου - 24:27.20) και στη 2η θέση η Αναστασία Μήτσου (4ο ΓΕΛ Αγρινίου - 24:42.36).

Η Βάσω Μητσέλλη (Πειραματικό Λύκειο Μυτιλήνης) έχασε για λίγο το βάθρο στον ακοντισμό, με καλύτερη βολή στα 43,60μ, μένοντας ωστόσο σχεδόν τρία μέτρα μακριά από την Εμμανουέλα Βερυκάκη (ΕΠΑΛ Ακρωτηρίου - 46,42μ). Στη 2η θέση βρέθηκε η Μελπομένη Γρηγοριάδου (2ο ΓΕΛ Δράμας - 46,90μ), ενώ την πρωτιά κέρδισε η Κύπρια Μαριέλλε Ρούση (Λύκειο Παραλιμνίου - 47,89μ), γεγονός που χαρίζει στη Μυτιληνιά ακοντίστρια την άτυπη 3η θέση στην Ελλάδα.

Τέλος, στα 400 με εμπόδια ο Μιχάλης Μαινεμενλής (ΕΠΑΛ Καλλονής) κατετάγη στην 7η θέση με χρόνο 58.37, επίδοση που αποτελεί παλλεσβιακό ρεκόρ. Ο αθλητής του Αρισβαίου Καλλονής είχε πετύχει και 58.38 στον προκριματικό, κατεβάζοντας για ένα δέκατο την ατομική του επίδοση λίγη ώρα αργότερα.