Πέμπτος στην Ευρώπη ο Δουβαλίδης

05/03/2019 - 09:49 Τελευταία τροποποίηση στις 05/03/2019 - 10:12

Ο έμπειρος Δραμινός στην καταγωγή Κωνσταντίνος Δουβαλίδης πρωταθλητής των υψηλών εμποδίων, ο οποίος αγωνίζεται από το ξεκίνημα της αγωνιστικής σεζόν 2019, με το ακριτικό σωματείο «ΑΟ Ηφαιστία» Κοντοπουλίου Λήμνου και προπονείται υπό τις οδηγίες του Μπάμπη Σδρόλα, αγωνίστηκε στον τελικό των 60μ. με Εμπόδια, στον 8ο διάδρομο και παρά το γεγονός ότι έφυγε από τον βατήρα με κακή αντίδραση (0.203) έκανε μια εντυπωσιακή κούρσα καλύπτοντας το χαμένο έδαφος. Τελικά, τερμάτισε στην 5 η θέση με 7.65 (σε ένα αγώνισμα που κρίνεται σε κλάσματα δευτερολέπτου), φτάνοντας πολύ κοντά στην κατάκτηση του μεταλλίου και βελτιώνοντας για 3 η συνεχόμενη φορά τη φετινή του επίδοση (7.69 προκριματικοί, 7.66 ημιτελικοί, 7.65 τελικός).

Νικητής της κούρσας ήταν ο σπουδαίος Κύπριος αθλητής Μίλαν Τραίκοβιτς, που τερμάτισε σε 7.60 και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Κύπρου στη διοργάνωση και το μοναδικό της σε δρομικό αγώνισμα. Δεύτερος με 7.61 ήταν ο Γάλλος Πασκάλ Μαρτινότ Λαγκάρτ, τρίτος ο Αουρέλ Μανγκά (Γαλλία) με 7.63, τέταρτος Ορτέγκα (Ισπανία) με 7.64, πέμπτος Κώστας Δουβαλίδης (Ελλάδα) με 7.65, έκτος POZZΙ (M.Βρετανία) με 7.68, έβδομος BELOCIAN (Γαλλία) με 7.68, όγδοος LAΚΚA (Φινλανδία) με 7.74.

Συγχαρητήρια από ΣΕΓΑΣ
Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Αθλητικών Σωματείων ΣΕΓΑΣ Λέσβου, Σ υ γ χ α ί ρ ε ι τον 32άχρονο Δραμινό στην καταγωγή , ταλαντούχο σπρίντερ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΔΟΥΒΑΛΙΔΗ, για την εντυπωσιακή του παρουσία με την Εθνική Ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που πραγματοποιήθηκε στην Γλασκώβη από 1-3/03/2019. Του ευχόμαστε αρχικά να είναι υγιής και ότι καλύτερο στην συνέχεια των αγωνιστικών του υποχρεώσεων.