Η Μιχαέλα είναι εδώ!

16/07/2020 - 13:43 Τελευταία τροποποίηση στις 17/07/2020 - 11:45

Με μια εξαιρετική εμφάνιση, η οποία συνοδεύτηκε μάλιστα από ένα σπουδαίο ατομικό ρεκόρ, η Μιχαέλα Φιάσκα της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης κατάφερε να διακριθεί για ακόμα μία φορά σε ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, αυτή τη φορά στην απόσταση των 10.000μ, στο Άργος Ορεστικό.

Η Μυτιληνιά δρομέας κατέκτησε την 5η θέση στην ηλικιακή κατηγορία κάτω των 23 ετών, ενώ σε επίπεδο γυναικών ήταν 10η με επίδοση 38.36.04, σε μια ιδιαιτέρως ανταγωνιστική κούρσα, την οποία κέρδισε η Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) με 35.11.94.

Η Φιάσκα, με το 38.36.04 που σημείωσε, πέτυχε την 3η κορυφαία επίδοση στη λίστα με τις κορυφαίες δρομείς όλων των εποχών στη Λέσβο, πίσω μόνο από την Ευθυμία Δανιήλ (34.47.07 - 2003) και την Ευστρατία Βοναπάρτη (36.27.68 - 1989). Μάλιστα, αν αναλογιστεί κανείς, ότι το τελευταίο διάστημα ταλαιπωρήθηκε από έναν τραυματισμό, ωστόσο όχι μόνο κατάφερε να αγωνιστεί, αλλά και να διακριθεί μεταξύ των καλύτερων αθλητριών της χώρας, αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά ότι διαθέτει το αθλητικό τσαγανό, που απαιτείται για να αναρριχηθεί στην κορυφή.

Να σημειωθεί, ότι στην 9η θέση των γυναικών τερμάτισε η Μαργαρίτα Ντίνα, πρώην αθλήτρια του Αρισβαίου Καλλονής, που πλέον αγωνίζεται με τα χρώματα του ΣΑΠΚ Νεάπολης, σημειώνοντας επίδοση 38.08.66.