Ασημένια Κάσσου, χάλκινος Παπαφιλίππου!

05/07/2021 - 11:42 Τελευταία τροποποίηση στις 05/07/2021 - 15:42

Δύο ακόμα μετάλλια πρόσθεσαν στη συλλογή τους η Μαρία Κάσσου και ο Γιώργος Παπαφιλίππου, διατηρώντας την παράδοση που θέλει αθλητές και αθλήτριες από τη Λέσβο να πρωταγωνιστούν σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα στίβου σε κάθε ηλικιακή κατηγορία.

Σειρά αυτό το Σαββατοκύριακο είχε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20, που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη (3-4/7), με δύο μετάλλια και αρκετά καλά πλασαρίσματα.

Η Μαρία Κάσσου, που αγωνίζεται πλέον με τα χρώματα του ΑΟ Παναξιακού αλλά προπονείται στη Λέσβο με τον Παράσχο Κανλή, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 5.000μ με επίδοση 17:44.58, αποδεικνύοντας πως παραμένει σε υψηλό επίπεδο παρά τη δύσκολη συγκυρία της φετινής χρονιάς, αφού λόγω των Πανελληνίων Εξετάσεων δεν είχε ρίξει το απαραίτητο βάρος στις προπονήσεις. Την πρωτιά κατέκτησε η Ιωάννα Πασπαλιάρη (Πανιώνιος) με 17:25.85 και στην 3η θέση τερμάτισε η Χριστίνα Κορωνιού (ΑΕ Μεσογείων) με 18:19.31.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ίδιο αγώνισμα η Μαρία Μπαρέλλη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν 9η με επίδοση 20:05.34.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Παπαφιλίππου του Φιλαθλητικού Μυτιλήνης στα 3.000μ στιπλ, με τον αθλητή του Νίκου Παυλή να πραγματοποιεί πολύ καλή κούρσα με χρόνο 10:23.42. Πρώτος ήταν ο Ανδρέας Έλληνας (Εν. Καζώνης - Κάλυμνος 2000) με 9:39.50 και 2ος ο Χρήστος Βαρέλης (ΓΣ Κηφισιάς 2004) με 9:44.86.

Η Σοφία Βαλιοντή της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης τερμάτισε στην 4η θέση των 5.000μ βάδην με 54.55.26.

Στα 800μ, η Ευστρατία Πλωμαρίτου της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης κατετάγη στην 11η θέση με επίδοση 2:23.21.

Η Παρασκευή Παπάζογλου της Ολυμπιάδας Μήθυμνας ήταν στην 15η θέση των προκριματικών του ύψους με καλύτερο άλμα στο 1,50μ.

Τέλος, η Κατερίνα Τζινιέρη του Αρισβαίου Καλλονής έμεινε στην 18η θέση στους προκριματικούς των 100μ. με 12.66.