Έκτη θέση για τη Μαρία Ζουμπαδέλλη στο Βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην

09/03/2024 - 14:29 Τελευταία τροποποίηση στις 09/03/2024 - 17:52

Στην έκτη θέση ολοκλήρωσε την πρώτη της παρουσία σε διεθνή αγώνα η Μυτιληνιά νεαρή αθλήτρια Μαρία Ζουμπαδέλλη.

Η αθλήτρια της Αθλοκίνησης συμμετείχε στα 5χλμ. Κ18 κοριτσιών του Βαλκανικού πρωταθλήματος βάδην που διεξήχθη το πρωί του Σαββάτου 9/3 στην Αττάλεια της Τουρκίας. Η Ζουμπαδέλλη τερμάτισε στην 6η θέση με χρόνο 26.57, βελτιώνοντας την ατομική της επίδοση. Στην αμέσως επόμενη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα η Αθηνά Ντάτσα Μαστρογιάννη με 27.36.

Εξαιρετικές εμφανίσεις και μετάλλια για την ελληνική αποστολή

Εξαιρετικές εμφανίσεις που έφεραν μετάλλια (2 χρυσά, 1 αργυρό και 2 χάλκινα) και ρεκόρ κύλησε για τα ελληνικά χρώματα το Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην. Μια απόλυτη επιτυχημένη παρουσία, με τους πρωταθλητές μας να αφήνουν πολλές υποσχέσεις ενόψει των μεγάλων διοργανώσεων του καλοκαιριού.

Ο κορυφαίος Έλληνας βαδιστής Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ έκανε κούρσα από τα παλιά και δεν κέρδισε απλά τον αγώνα των 20 χλμ. αλλά και με χρόνο 1:22.32, που είναι η έκτη καλύτερη επίδοση της καριέρας του και η κορυφαία για τον ίδιο από το 2016. Ο συνδυασμός της πρώτης θέσης με το συγκεκριμένο χρόνο δίνει πολλούς πόντους στον αθλητή του Παμμηλιακού και θα τον ανεβάσει αρκετές θέσεις στην κατάταξη για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης (όπου είναι ήδη εντός πρόκρισης), αλλά – το σημαντικότερο – και για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Πολύ καλή εμφάνιση στα 20 χλμ. έκανε και ο Γιάννης Καυκάς ο οποίος στα 37 του συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ (1:26.54) και με 1:23.25 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Ελισσαίος Μπαρδάκης στα 10 χλμ. της κατηγορίας Κ20 με χρόνο 46.21. Στην κατηγορία Κ18 στα 10 χλμ. ο Νικόλας Μάρτος ήταν 4ος με 49.35.

Διπλός θρίαμβος στις γυναίκες

Διπλός θρίαμβος και στα 20 χλμ. βάδην γυναικών με την Ελλάδα να πετυχαίνει το 1-2 με τις Κυριακή Φιλτισάκου και την Παναγιώτα Τσινοπούλου. Η πρώτη, μάλιστα, με 1:32.52 πλησίασε το ρεκόρ της που είναι 1:32.23 από το 2021. Η Τσινοπούλου τερμάτισε σε 1:34.28.