Καθιέρωση για Χατζίου και Λιτσολλάρη

30/06/2013 - 00:04 Τελευταία τροποποίηση στις 30/06/2013 - 00:17

Xatziou_pan_larisa_2013Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα εφήβων - νεανίδων που διεξήχθη υπό βροχή και σε ορισμένα χρονικά σημεία υπό χαλαζόπτωση στη Λάρισα, συμμετείχαν ο Πέτρος Χατζίου και η Ιωάννα Λιτσολλάρη από την Αθλοκίνηση Μυτιλήνης, έχοντας καθιερωθεί πλέον με τις επιδόσεις τους στην ελίτ των αγωνισμάτων τους στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο Χατζίου (φωτό) ήταν ξανά πρώτος στο επί κοντώ με άλμα στα 4,90μ, ξεχωρίζοντας από τον Κουσίνα (Σέρρες '93) που ήταν στη 2η θέση με 4,70μ και τον Χατζηιωαννίδη (Κερκυραικός) που κατετάγη τρίτος με 4,60μ.

Η Λιτσολλάρη έτρεξε στα 100μ, σε μια κούρσα με έντονο συναγωνισμό, πετυχαίνοντας χρόνο 12.50, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στο αγώνισμα, απέχοντας ελάχιστα από τις θέσεις του βάθρου. Για την ιστορία, την πρωτιά κέρδισε η Φακιδάρη (Ελ. Βενιζέλος) με 12.34, στη 2η θέση ήταν η Σπανουδάκη (Ηλιούπολη) με 12.36, τρίτη η Νζάνγκα (Ηλιούπολη) με 12.43 και στην 4η θέση η Πιτσάβου (ΓΣ Καρδίτσας) με 12.45.

Στη διοργάνωση συμμετείχε και η Μαργαρίτα Ντίνα του Αρισβαίου Καλλονής, στα 3.000μ στιπλ, παρά το γεγονός πως βρίσκεται σε φάση αποθεραπείας από τον πρόσφατο τραυματισμό της στην επιγονατίδα. Η νεαρή αθλήτρια τερμάτισε στην 8η θέση του αγωνίσματος με 12:50.04, μένοντας μακριά από τους χρόνους που σημείωνε το τελευταίο διάστημα, επιστρέφοντας όμως σίγουρα πιο δύνατη από την επανεμφάνισή της στους στίβους.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως και οι τρεις αθλητές ανήκουν ηλικιακά στην κατώτερη κατηγορία, παίδων και κορασίδων, όμως είναι εμφανές πως με το ταλέντο και τις επιδόσεις τους μπορούν να συναγωνιστούν αθλητές μεγαλύτερης ηλικίας.