Χάλκινα μετάλλια Τσιολακούδη και Μερτζανίδης

21/07/2013 - 21:20 Τελευταία τροποποίηση στις 21/07/2013 - 21:25

tsiolakoudi_agg_tofaleia2011Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου των κατηγοριών ανδρών και γυναικών, που ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

Η Λέσβος πρόσθεσε ένα ακόμα μετάλλιο στη συγκομιδή της, με την Αγγελική Τσιολακούδη της ΕΑ Ρεθυμνιακού να αποδεικνύει πως η τέχνη δεν ξεχνιέται, καταλαμβάνοντας την 3η θέση στον ακοντισμό με βολή στα 50,54μ. Πρώτη ήταν η Λίκα (Πανελλήνιος) με 55,98μ και στη 2η θέση η Υφαντίδου (Φίλιππος Βέροιας) με 53,45μ.

Mertzanidis_action8Μετάλλιο ωστόσο κατέκτησε και η Λήμνος, με τον Μιχάλη Μερτζανίδη της τοπικής Αθλητικής Ένωσης να κατακτά την 3η θέση στο Μήκος, κρεμώντας το χάλκινο στο στήθος του.

Ο Λημνιός πρωταθλητής είχε καλύτερο άλμα στα 7,66μ, ενώ και τα υπόλοιπα άλματά του ήταν σταθερά. Ξεκίνησε με 7,54μ, ανέβηκε στα 7,65μ, βελτιώθηκε στα 7,66μ και επανέλαβε σε ακόμα μία προσπάθειά του τη συγκεκριμένη επίδοση. Πρώτος στο Μήκος ήταν ο Τσάτουμας (Μεσσηνιακός) με το εντυπωσιακό 8,23μ και δεύτερος ο Διαμαντάρας (Κηφισιά) με 7,84μ.