Ήττα στα σημεία για ΑΟΜ

12/11/2016 - 16:06 Τελευταία τροποποίηση στις 12/11/2016 - 16:48

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος γνώρισε ο ΑΟ Μυτιλήνης, στο πλαίσιο της Α2 βόλεϊ των ανδρών. Ο εκπρόσωπος της Λέσβου στην κατηγορία έχασε με 3-1 σετ από τον Ιωνικό στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο σετ κρίθηκαν σχετικά εύκολα υπέρ των γηπεδούχων, που μπήκαν από το ξεκίνημα δυνατά και έφτασαν αρχικά στο 25-16 και εν συνεχεία στο 25-14, για το 2-0 στα σετ. Ωστόσο, οι παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή, επέστρεψαν δυναμικά στο ματς κατακτώντας το τρίτο σετ με 20-25, παίρνοντας τα ηνία από την αρχή, διατηρώντας προβάδισμα ασφαλείας ως το τέλος.

Στο τέταρτο σετ, ο Ιωνικός πραγματοποίησε ένα καλό σερί (5-1) που ανάγκασε τον Σωκράτη Γιακουμή να πάρει νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο ΑΟΜ κατόρθωσε να κλείσει την ψαλίδα, μειώνοντας σε 10-8. Όμως η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας διεύρυνε και πάλι το προβάδισμά της, 16-10 και αργότερα 19-12, μετατρέποντας τη συνέχεια σε τυπική διαδικασία για το τελικό 25-13 και 3-1 στα σετ.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μανίτσας, Γαβαλάς (λ), Μιχαλόπουλος, Κατσακούλας, Πατσιάλης, Οικονόμου, Λέπουρας, Κάλφας, Παπαστέλιος, Κοτζαμπάσης, Μανιάτης, Τοπαλίδης, Τζωρτζώνας, Σακελλαρίδης (λ)

ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Σ. Γιακουμής): Βλάχος, Τσάτσος (λ), Περτσελής, Μόκαλης, Αγγέλου, Βασιλέλλης, Κονταρής