Μπήκε με το... αριστερό ο ΓΑΣ Λέσβου

14/11/2011 - 11:40 Τελευταία τροποποίηση στις 14/11/2011 - 12:43

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής των ανδρών, ο πρωταθλητής μας ΓΑΣ Λέσβου στον εκτός έδρας αγώνα του με αντίπαλο τον Εθνικό Πειραιώς.

Το τελικό 3-0 στα σετ φανέρωσε την ανετοιμότητα των Μυτιληνιών, που είναι βέβαιο ωστόσο ότι στη συνέχεια θα παρουσιαστούν πολύ καλύτεροι και πιο ανταγωνιστικοί, όσο θα εγκλιματίζονται και στα δεδομένα της νέας κατηγορίας.

Ο Εθικός επιβλήθηκε με 25-18, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ, κάνοντας επίδειξη δύναμης στο τρίτο και τελευταίο σετ, κερδίζοντάς το με 25-13 και παίρνοντας παράλληλα την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της κατηγορίας, στον 1ο Όμιλο ξεχώρισαν οι νίκες της ΓΕ Ηρακλείου μέσα στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου (0-3) και της ΑΕΚ επί του ΑΟΝ Αργυρούπολης (3-1). Το ματς ανάμεσα στο ΣΦΠ Χανίων και το ΓΣ Απόλλων αναβλήθηκε, γιατί ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να ταξιδέψει στην Κρήτη λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών. Την απόφαση για την αναβολή έλαβε η Κεντρική Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΠΕ, η οποία θα ορίσει και τη νέα ημερομηνία διεξαγωγής.

Στο 2ο Όμιλο νικηφόρο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αίαντας Μαλαεσίνας, κερδίζοντας στο tie-break τη Φε Ιωαννίνων (3-2). Το Κολλέγιο Αθηνών έκαμψε την αντίσταση του ΑΟ Πρεβέζης πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (3-0), ενώ εύκολο απόγευμα πέρασε ο ΑΟ Μοσχάτου στην έδρα της Αναγέννησης Άρτας/Προμηθέας (0-3). Τα προγνωστικά επιβεβαίωσε και ο Πανερυθραϊκός, που επικράτησε της ΑΕΠ Ολυμπιάς (1-3).