Να’ τοι οι πρωταθλητές!

20/06/2010 - 19:48

Η ομάδα της Καλλονής μπροστά σε περίπου 1300 φιλάθλους πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας και έγραψε ιστορία, κόντρα σε μια αστεία -ειδικά στο τελευταίο ημίωρο- διαιτησία! Με 10 παίκτες τέλειωσε το ματς η ΑΕΛΚ, λόγω αποβολής του Καδή, ενώ με ανύπαρκτο πέναλτι ισοφάρισε ο Αήττητος. Ένταση και μικροεπεισόδια εντός αγωνιστικού χώρου, σε ένα ματς που έληξε στο... 109’!

Η ΑΕΛΚ βρίσκεται από το απόγευμα της Κυριακής και επίσημα στη Γ’ Εθνική! Η ομάδα του Λεκανοπεδίου Καλλονής κατάφερε να κάνει το μεγάλο όνειρο πραγματικότητα και έπειτα από μεγάλη προσπάθεια δύο χρόνων, κατέκτησε τον τίτλο στον 9ο όμιλο του Περιφερειακού Πρωταθλήματος και πανηγυρίζει την άνοδο στις επαγγελματικές κατηγορίες, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στο κατάμεστο Στάδιο «Κώστας Κεντέρης», οι 1300 και πλέον φίλαθλοι της ΑΕΛΚ δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα, υποστηρίζοντας τους ποδοσφαιριστές του Σωτήρη Αντωνίου και δίνοντάς τους αγωνιστική ώθηση, στο κρισιμότερο παιχνίδι της χρονιάς. Έχοντας μάλιστα κατακλύσει κάθε γωνιά στην κερκίδα, πολλοί ήταν εκείνοι που στέκονταν όρθιοι όπου υπήρχε χώρος, ενώ αρκετοί ήταν κι αυτοί που παρακολούθησαν το ματς περιμετρικά του γηπέδου, πίσω από τα κάγκελα.

Η ΑΕΛΚ έπαιζε την Κυριακή για δύο αποτελέσματα, αφού η ομάδα των Σπάτων χρειαζόταν μόνο νίκη στην προσπάθειά της να κατακτήσει τον τίτλο. Όμως εκτός από τον Αήττητο, είχε να αντιμετωπίσει και έναν ανεκδιήγητο διαιτητή, τον Μανιάτη από το Σύνδεσμο της Αρκαδίας, που με τις αποφάσεις αλλά και τη γενικότερη συμπεριφορά του μετά το 60ο λεπτό της αναμέτρησης, τίναξε το ματς στον αέρα, αφήνοντας την ομάδα της Καλλονής με παίκτη λιγότερο, σφυρίζοντας συνεχώς φάουλ έξω από την περιοχή του Μάππα, με αποκορύφωμα την... ανακάλυψη πέναλτι σε βουτιά του Παρασκευόπουλου μέσα στην περιοχή!

Το ισόπαλο 1-1 δίνει στην ΑΕΛΚ το πρωτάθλημα, αφού διατηρήθηκε στην τελευταία αγωνιστική η διαφορά των τριών βαθμών από τον Αήττητο, τον οποίο στη δεύτερη θέση έπιασε τελικά ο Αχαρναϊκός, υπερτερώντας στην ισοβαθμία.

Ένταση με το «καλησπέρα»

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης έστειλε σαφές μήνυμα για το τί θα επακολουθούσε στη συνέχεια. Με την ένταση ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των παικτών, το ματς δεν άργησε να πάρει φωτιά. Αφορμή το πρώτο σκληρό μαρκάρισμα, του Καρτάλη πάνω στον Παπαδά, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να έρθουν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στα χέρια για πρώτη φορά. Ακολούθησαν βέβαια κι άλλες στη διάρκεια του αγώνα. Η δίλεπτη διακοπή απέφερε απλώς μια κίτρινη κάρτα στον Χατζηκυριάκο, για διαμαρτυρία, δίνοντας πάντως μια καλή ευκαιρία στην κερκίδα για να «ζωντανέψει» ακόμα περισσότερο.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 10ο λεπτό, όταν η ΑΕΛΚ κέρδισε φάουλ πολλά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Πετρουζέλλης το εκτέλεσε απ’ ευθείας με την μπαλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Χατζηκυριάκος από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ΑΕΛΚ κέρδισε κόρνερ που το εκτέλεσε φαλτσαριστά ο Χατζηκυριάκος, όμως ο Τσατσαλίδης δεν πρόλαβε εξ’ επαφής να κάνει την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Αήττητος έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στα καρέ της ΑΕΛΚ, με τον Χοχιάλ να επιχειρεί τη βαθιά μπαλιά και τον Μάππα να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή, πρό του Λαμπρογιώργου να απομακρύνει.

Στο 18ο λεπτό κι ενώ η ομάδα της ΑΕΛΚ βρισκόταν στην επίθεση, δημιουργήθηκε σύγχυση στην άμυνα του Αήττητου και ο Ψυλούδης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, τραυματίστηκε σοβαρά. Με τους συμπαίκτες του να κάνουν αμέσως νόημα στο γιατρό, πολλοί φοβήθηκαν τα χειρότερα. Ο Ψυλούδης μεταφέρθηκε υποβασταζόμενος στο ασθενοφόρο και από εκεί στο Κέντρο Υγείας Καλλονής, έχοντας σπάσει το χέρι του στο σημείο του αγκώνα!

Ο Αήττητος, μετά από τη διακοπή αυτή, έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο ματς, όταν ο Παπαδάς με όμορφη ατομική προσπάθεια απέφυγε δύο αμυντικούς της ΑΕΛΚ, πλάσαρε στην κίνηση τον Μάππα, όμως ο τερματοφύλακας της ομάδας της Καλλονής κατάφερε να αποκρούσει, διατηρώντας το μηδέν στην εστία του. Στο 35ο λεπτό, ο Σεμερτζίδης κατέβασε με όμορφο κοντρόλ την μπάλα έξω από την περιοχή και επιχείρησε έναν κεραυνό, με τον Σαπόρτα να πέφτει στη γωνία του και να απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη, ο Κριτσωτάκης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι πιάνοντας την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 42ο λεπτό, ο Πετρουζέλλης εκτέλεσε γλυκά φάουλ μέσα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, ο Σαμπάνης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ακουμπώντας τη όσο έπρεπε, όμως ο Σαπόρτας με καταπληκτική εκτίναξη την έδιωξε σε κόρνερ. Και ένα λεπτό αργότερα μπήκε το γκολ για την ΑΕΛΚ, με τον Ριζούλη από νέο κόρνερ να φέρνει την μπάλα στο πρώτο δοκάρι, τον Καρτάλη να προσπαθεί με κεφαλιά προς τα πίσω να δώσει ύψος στην μπάλα και τον τερματοφύλακα Σαπόρτα, αμαρκάριστο στη γραμμή του τέρματος, να κάνει ολέθριο λάθος, χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του και στέλνοντάς τη στα δίχτυα της ίδιας του της ομάδας, για το 1-0 που σκόρπισε ενθουσιασμό στους φιλάθλους, με τους παίκτες, τους προπονητές και τους διοικούντες να γίονται ένα κουβάρι!

Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Λεκανοπεδίου να προηγείται με 1-0, σκορ δίκαιο σύμφωνα με την έκβαση του αγώνα. Η ΑΕΛΚ θα μπορούσε να είχε προηγηθεί νωρίτερα, όμως κατάφερε έστω και με αυτό το ανέλπιστο δώρο, να πάρει κεφάλι στο σκορ πριν την ανάπαυλα.

Σπατάλησε τις ευκαιρίες η ΑΕΛΚ

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, η ομάδα της Καλλονής προσπάθησε να φτάσει στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ, που θα τέλειωνε ουσιαστικά και το ματς. Δημιούργησε μάλιστα την πρώτη της εξαιρετική ευκαιρία στο 49ο λεπτό, όταν ο Καρτάλης σε μοναδικό τετ α τετ με τον Σαπόρτα πλάσαρε πάνω στο σώμα του τερματοφύλακα της ομάδας των Σπάτων, με τον Τσατσαλίδη στη συνέχεια της φάσης να σουτάρει πάνω στα σώματα των αμυντικών, τη στιγμή που η εστία του Αήττητου ήταν ουσιαστικά κενή. Στο 55ο λεπτό, η ομάδα της Καλλονής έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ με πρωταγωνιστή τον Καρτάλη, που εκμεταλλεύτηκε λανθασμένη έξοδο του Σαπόρτα, όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 65ο λεπτό, ο Αήττητος επισκέφτηκε μετά από ώρα την περιοχή της ΑΕΛΚ, με τον Παρασκευόπουλο να εκτελεί κόρνερ στην καρδιά της άμυνας, τους παίκτες της ομάδας της Καλλονής να μπερδεύονται και την μπάλα να μην απομακρύνεται, με τον Τσεβά να προσπαθεί με κεφαλιά να σκοράρει και τον Μάππα να μπλοκάρει με διπλή επέμβαση.

Έσπρωχνε απροκάλυπτα τον Αήττητο ο διαιτητής

Με τη συμπλήρωση 73 λεπτών, ο αγώνας έγινε ξανά ντέρμπι. Αιτία η τραβηγμένη απόφαση του διαιτητή Μανιάτη να αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Καδή, για... καθυστέρηση στην εκτέλεση ενός πλαγίου άουτ. Η υπόδειξη αυτή του διαιτητή ήρθε σε ένα σημείο που τα σφυρίγματα για φάουλ υπέρ του Αήττητου, έξω από την περιοχή του Μάππα, διαδέχονταν το ένα το άλλο, με το Μανιάτη να προσπαθεί εμφανώς να βάλει μέσα στην εστία τους παίκτες της ΑΕΛΚ, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα των Σπάτων να απειλήσει από στημένες φάσεις.

Στο 76ο λεπτό, σε ένα από αυτά τα φάουλ, ο Παρασκευόπουλος είδε την απ’ ευθείας εκτέλεση του, να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Μάππα. Ένα λεπτό αργότερα, στην εξέλιξη της φάσης, ο Τσαλδάρης... βούτηξε με θράσος μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Μανιάτης υπέδειξε με ευκολία την άσπρη βούλα του πέναλτι. Αυτό που ακολούθησε, είναι δύσκολο να περιγραφεί. Οι παίκτες της ΑΕΛΚ αλλά και όλος ο πάγκος της κατευθύνθηκαν με απειλητικές διαθέσεις προς το μέρος του διαιτητή, ενώ στη συνέχεια ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ήρθαν στα χέρια. Η επέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων καθυστέρησε, με αποτέλεσμα τα επεισόδια να γενικευθούν και μερίδα των φίλων της ΑΕΛΚ να κινηθεί κατά του πάγκου του Αήττητου. Όλα αυτά λάμβαναν χώρα για σχεδόν 15 λεπτά, με τον κόσμο να έχει εξαγριωθεί και τους παίκτες του Αήττητου να βρίσκουν απανωτές αφορμές για να πέφτουν συνεχώς στο έδαφος, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να προκαλέσουν νέες αποβολές για την ομάδα της ΑΕΛΚ.

Τελικώς, τα πνεύματα ηρέμησαν με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων και το πέναλτι εκτελέστηκε εύστοχα (;) από τον Παπαχρήστου, στο 92ο λεπτό. Η μπάλα όμως έφυγε μακριά από την εστία, ενδεχομένως από κάποια τρύπα στα δίχτυα και εκεί υπήρξαν νέες διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛΚ, για λανθασμένη κατακύρωση του γκολ, με το διαιτητή ωστόσο να παραμένει αμετάπειστος και τον επόπτη Πετρόπουλο να κατευθύνεται προς τη σέντρα.

Παρά την ισοφάριση σε 1-1, η ΑΕΛΚ συνέχισε να κρατά τις τύχες της στα χέρια της. Ο Αήττητος χρειαζόταν ακόμη ένα γκολ, όμως οι παίκτες της ομάδας της Καλλονής έδειξαν περίσσιο πάθος και αυτοθυσία σε κάθε προσωπική μονομαχία, με αποτέλεσμα να μην αφήσουν κανένα περιθώριο ούτε στην ομάδα των Σπάτων να τους δημιουργήσουν επιπρόσθετες επικίνδυνες καταστάσεις. Φτάσαμε στο 105ο λεπτό για να δείξει ο διαιτητής Μανιάτης επιπρόθετο χρόνο τεσσάρων λεπτών στις καθυστερήσεις. Τα λεπτά κύλησαν βασανιστικά για τους φίλους της ομάδας, όμως όταν πια στο 109’ ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα, άπαντες ξέσπασαν και από εκείνη τη στιγμή ξεξκίνησε ένα ατέλειωτο πανηγύρι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο της ΑΕΛΚ, για πρώτη φορά στην ιστορία της, στη Γ’ Εθνική.

Μπλουζάκια, σαμπάνιες και «όλε»

Η σιγουριά των ανθρώπων της ΑΕΛΚ για αίσια έκβαση του αγώνα ήταν τέτοια, που είχαν ετοιμαστεί αναμνηστικά μπλουζάκια, τα οποία είχαν τυπωμένο στα αγγλικά το μήνυμα «Πρωταθλητές 2009-2010». Οι σαμπάνιες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο, ενώ παίκτες, προπονητικό τιμ και διοίκούντες αγκαλιάζονταν εκστασιασμένοι για το μεγάλο κατόρθωμα της ανόδου. Ο κόσμος στην κερκίδα συμμετείχε με συνθήματα στη χαρά του ποδοσφαιρικού τμήματος και πανηγύρισε με το γνωστό «όλε» τη μεγάλη αυτή επιτυχία. Οι παίκτες συνέχισαν τα πανηγύρια στα αποδυτήρια, ενώ έκαναν μέχρι και... γύρο θριάμβου με ένα κύπελλο στα χέρια από την τροπαιοθήκη της ομάδας! Λίγο πιο μακριά από το γήπεδο, στην Κεντρική Πλατεία της Καλλονής, οι φίλαθλοι είχαν στήσει τρελό γλέντι για την άνοδο της ΑΕΛΚ στη Γ’ Εθνική κατηγορία με συνθήματα υπέρ της ομάδας να δονούν την ατμόσφαιρα και τα καπνογόνα να δίνουν άλλο χρώμα στις εκδηλώσεις χαράς τους.

Συνθέσεις:

ΑΕΛΚ: Μάππας, Ριζούλης, Κριτσωτάκης, Βαλλιός, Καδής, Χατζηκυριάκος, Πετρουζέλλης, Καρτάλης, Σαμπάνης (λ.τρ. 46’ Κάλφας, 68’ Τουμπακάρης), σεμερτζίδης (73’ Αγιακάτσικας), Τσατσαλίδης

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Σαπόρτας, Ιωαννίδης, Νικολόπουλος, Φελεγγάκης, Ψυλούδης (λ.τρ. 18’ Τσαλδάρης), Χόχιαλ (70’ Παπαχρήστου), Παρασκευόπουλος, Λάπρας (46’ Αλεξιάδης), Παπαδάς, Τσεβάς, Λαμπρογιώργος