Τρίποντο κόντρα στη Νίκη Βόλου

19/12/2012 - 20:43 Τελευταία τροποποίηση στις 20/12/2012 - 10:46

AELK_K20_2012-13Τη νίκη με σκορ 3-1 πανηγύρισε η ΑΕΛΚ Κ20 απέναντι στην ομάδα νέων της Νίκης Βόλου, σε ματς που διεξήχθη στο "Χριστοφίδειο" Γήπεδο της Αγιάσου, στο πλαίσιο της 6ης Αγωνιστικής της Football League K20.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνιστικό χώρο, απειλώντας μάλιστα σε δύο περιπτώσεις την ομάδα του Γαβαλά, που ωστόσο προηγήθηκε στο ματς με κεφαλιά του Ευαγγελιδάκη στο 16ο λεπτό.

Η Νίκη προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Τζανετόπουλος ανέτρεψε τον Λίμα, σε μια φάση που χάλασε την αριθμητική ισορροπία, αφού ο παίκτης της ομάδας του Βόλου αποβλήθηκε. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Μπουρούς, στέλνοντας την ΑΕΛΚ Κ20 με προβάδισμα δύο γκολ στα αποδυτήρια.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Νίκη Βόλου Κ20 πίεσε και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως η εκτελεστική δεινότητα των Καλλονιατών ήταν τέτοια που στο 55' ο Μπουρούς και πάλι σημείωσε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με τον Αργύρη πέντε λεπτά αργότερα, ενώ ο ίδιος παίκτης είδε το διαιτητή να ακυρώνει ένα ακόμα τέρμα του, ως οφσάιντ, στο 72ο λεπτό.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ΑΕΛΚ Κ20 στο φετινό πρωτάθλημα της Football League K20, με την ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά να έχει 8 πόντους, φιγουράροντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ (Πηγή: akadimies.gr)

ΑΕΛΚ Κ20: (Γαβαλάς), Καλαϊτζής, Φωκιανός (73’ Καρακλάς), Τριλιανός, Ψωμάς, Ευαγγελιδάκης, Γιουκαρής, Λάτσης (80’ Σοφιάνης), Σπ. Πιπεράς, Μπουρούς (73’ Ι. Πιπεράς), Κίστα, Λίμα

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ Κ20: (Παπαρίζου), Βλαχόπουλος, Ροτόνι, Αγγελής, Χασιώτης, Τζανετόπουλος, Αργύρης, Αλεξανδρής (80’ Νέσε), Καρακώστας, Μπλούχος (60’ Παπαναγιώτου), Μαλακασιώτης (46’ Φέζο), Γεωργατζής