Το σήκωσε κι αυτό ο Αίολος! [pics]

02/03/2017 - 12:40

Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν και ο Αίολος Μυτιλήνης κατέκτησε το πρωτάθλημα παίδων της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, νικώντας στον τελικό τον Παλλεσβιακό με 61-38.

Η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου παρέμεινε έτσι στο θρόνο της για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική περίοδο, κατακτώντας διαδοχικούς τίτλους. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο 10λεπτο, όταν οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ (12-11). Στη συνέχεια ο Αίολος ήταν ασταμάτητος, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +16, κλείνοντας με νταμπλ σκορ το ημίχρονο (32-16).

Ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος και στην τρίτη περίοδο, με τον Αίολο να προηγείται με 54-30, ενώ το τελικό σκορ στο ταμπλό έγραψε 61-38. Πρώτος σκόρερ από πλευράς νικητών ο Συνοδινός (13π), με τον Κουτσούμπα (12π) να κινείται επίσης σε διψήφια νούμερα. Από τον Παλλεσβιακό του Γιάννη Ρούσσου, εντυπωσιακός ο Κραουνάκης (24π), η απόδοση του οποίου δεν ήταν αρκετή απέναντι σε έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο.