Απροσπέλαστος και στη βροχή!

19/11/2017 - 19:55 Τελευταία τροποποίηση στις 19/11/2017 - 23:36

Ότι ο Διαγόρας θα βρισκόταν στην 3η θέση της βαθμολογίας του 7ου Ομίλου, μετά από 7 αγωνιστικές, στο τέλος δηλαδή του 1/3 του πρωταθλήματος, σίγουρα το περίμεναν λίγοι. Ότι θα είχε διατηρήσει ανέπαφη την εστία του για 4 ματς, μετά δηλαδή το γκολ που δέχθηκε από τον Πανθηραϊκό στην εντός έδρας πρεμιέρα του, το περίμεναν ελάχιστοι. Το ότι θα τα έκανε όλα αυτά, μάλιστα, με συνθήκη ανάγκης στην άμυνα, εξουδετερωμένο τον τραυματία Σαλταμάρα, τιμωρημένο σήμερα τον Ρέτσο και... μασκοφόρο τον επίσης τραυματία Μέρο, δεν θα το περίμενε κανείς. Κι όμως ο Διαγόρας όχι απλώς διατήρησε ανέπαφη την εστία του Χάιρο Ζερμένο, αλλά κέρδισε κιόλας τη Θύελλα Ραφήνας με 1-0, χάρη στο γκολ του Λαζαρίδη...

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν το ιδανικό για τον Διαγόρα. Οι ποδοσφαιριστές του Χρήστου Πελέκη δυσκολεύονταν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, ίσως και επηρεασμένοι από τις πολλές εσωτερικές αλλαγές, ώστε να αναπληρωθούν τα κενά των απόντων. Η Θύελλα Ραφήνας έδειχνε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, αλλά η ομάδα της Αγίας Παρασκευής βρήκε πάλι τον τρόπο από το... πουθενά, κυριολεκτικά, να ανοίξει το σκορ. Δράστης ο Λαζαρίδης, που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αντίπαλων αμυντικών έπειτα από μια εκτέλεση πλαγίου άουτ, σκοράροντας με ψύχραιμο πλασέ το 1-0 μόλις στο 15ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο μέρος, με τον Μπουντάκη και τον Ντόσκα, αλλά ο Μεξικανός τερματοφύλακας του Διαγόρα Χάιρο Ζερμένο ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε, κρατώντας το μηδέν. Ο Διαγόρας ήταν προσεκτικός, έκλεινε χώρους και κρατούσε σωστά την μπάλα, πηγαίνοντας με το υπέρ του 1-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων δυσκόλεψαν λόγω της δυνατής βροχής. Οι παίκτες του Χρήστου Πελέκη προσπαθούσαν να κρατήσουν μακριά από την εστία του Χάιρο του αντίπαλους επιθετικούς, ωστόσο η Θύελλα απείλησε σε κεφαλιά του Παναγόπουλου, μετά από φάουλ του Ντόσκα, με την μπάλα να φεύγει άουτ στο 62ο λεπτό. Στο 70' ο Διαγόρας ζήτησε πέναλτι, σε μαρκάρισμα πάνω στον Μιχαλάκη, με τον διαιτητή Τζαμουτζαντώνη να είναι κοντά στη φάση, δείχνοντας να συνεχιστεί το ματς. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού παίχτηκαν υπό καταρρακτώδη βροχή, με τον Διαγόρα να κρατά απόλυτα δίκαια ως το τέλος το τρίποντο, που ουσιαστικά είναι... εξάποντο, αν αναλογιστεί κανείς ότι επιτεύχθηκε απέναντι σε μια ομάδα με ίδιο στόχο. Μάλιστα η Θύλλα Ραφήνας ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Δημητρίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (Χρ. Πελέκης): Χάιρο, Τοπάλι, Κρασουδάκης, Τζόρνταν (56' Β. Παρέλλης), Μέρο, Αχείμαστος, Λαζαρίδης, Τσομπανέλλης, Μαλακός (75' Σεφουλάι), Μιχαλάκης (88' Δ. Παρέλλης), Κατσάμπας

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Στ. Ηλιόπουλος): Πάντος, Φύτρος, Παπαδόπουλος, Σωτηριάδης, Σουλτανίδης, Χαρακτίδης, Ντόσκας, Σένε, Μπότης (65' Αράπης), Μπουντάκης (65' Δημητρίου), Μανουσάκης