Ξανά μόνη στην κορυφή η Βέροια!

01/04/2012 - 19:20 Τελευταία τροποποίηση στις 01/04/2012 - 19:29

Η Βέροια πέρασε... αέρας από την Επανομή (2-0 την Αναγέννηση) και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του Πανθρακικού (0-0 με Αγροτικό Αστέρα) για να μείνει μόνη στην κορυφή. Για πλέι οφ η Παναχαϊκή...

Μόνη στην κορυφή η «βασίλισσα»!
Η Βέροια ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει την Αναγέννηση Επανομής με μοναδικό στόχο τη νίκη, που θα της επέτρεπε να μείνει στην κορυφή. Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη έδειξαν τις διαθέσεις τους από το πρώτο λεπτό, κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν δίκαια στη νίκη 2-0. Μόλις στο 13' ο Καλί άνοιξε το σκορ για την «βασίλισσα» με κεφαλιά, με τους Ολαϊτάν και Μπαργκάν να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες μετά το γκολ.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να κοντράρουν τους αντιπάλους τους, με την Βέροια να «καθαρίζει» το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος. Ο Κάντι στο 47' έκανε το 2-0 και ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να μη ρίχνουν ρυθμό, να έχουν δοκάρι στο 59' με τον Μπαργκάν και άλλες ευκαιρίες για να αυξήσουν και άλλο τον δείκτη του σκορ, όμως το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Έτσι, η Βέροια μετά την ισοπαλία του Πανθρακικού στον Εύοσμο με τον Αγροτικό Αστέρα έμεινε μόνη στην κορυφή της Football League!

«Κόλλησε» στον Εύοσμο ο Πανθρακικός
'Ενα ακόμη παιχνίδι στον Εύοσμο διεξήχθη χωρίς την παρουσία κόσμου, καθώς ο Αγροτικός Αστέρας δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να σφραγίσει εισιτήρια, όμως το παιχνίδι με τον Πανθρακικό εύκολα θα ξεχαστεί... Με τον αέρα να είναι πολύ δυνατός και τον αγωνιστικό χώρο κάκιστο, οι παίκτες των δύο ομάδων δυσκολεύτηκαν πολύ, δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τελικά έμειναν στο 0-0. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να... κλέψουν τη νίκη στις καθυστερήσεις, με τον Χλωρό να χάνει την σημαντικότερη ευκαιρία, όμως το τελικό αποτέλεσμα αφήνει τον Πανθρακικό στη 2η θέση.

«Πετάει» η Παναχαϊκή, παραπαίει η ΑΕΛ
Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Football League η Παναχαϊκή υποδέχθηκε στην Πάτρα την ΑΕΛ. Οι Θεσσαλοί έκαναν ακόμη μία κακή εμφάνιση, με τους Πατρινούς να φτάνουν δίκαια στη νίκη 2-0, έμειναν για 7ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη και πλέον ο κίνδυνος της συμμετοχής στα πλέι άουτ αντί για τα πλέι οφ είναι ορατός! Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν στο γκολ στο καλύτερο σημείο, με τον Μαπούκου να ανοίγει το σκορ στο 44' μετά από μπαλιά του Ουρτάδο και ενώ νωρίτερα ο Βούζας είχε χάσει τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ΑΕΛ, με τον Πουρή να τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και να του παίρνει την... μπουκιά από το στόμα. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος των Πατρινών, που είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν στο 2-0 στο 50', όταν ο Ουαταρά έστρωσε πολύ ωραία την μπάλα στον Ουρτάδο και ο τελευταίος δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σωτηρίου. Στο 62' ο Ντίνας έκανε πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να απειλήσουν σε καμία περίπτωση την εστία του Πουρή. Το τελικό 2-0 έφερε την Παναχαϊκή ακόμη πιο κοντά στα πλέι οφ και την ΑΕΛ στα πλέι άουτ...

Ούτε τώρα ο Πλατανιάς
Ο Πλατανιάς ταξίδεψε στην Άμφισσα για το παιχνίδι με τον Φωκικό, απογοήτευσε με την εμφάνισή του, έμεινε στο 1-1 και συνεχίζει να μην έχει νίκη μέσα στο 2012. Στο πρώτο μέρος αμφότερες οι ομάδες μπήκαν καλά και με επιθετική διάθεση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και τους γηπεδούχους να είναι πιο αποτελεσματικοί στη δημιουργία των φάσεων. Οι φάσεις, όμως, ήταν ελάχιστες με τον Φωκικό να απειλεί στο 14' με κεφαλιά του Διαμαντόπουλου και τον Πλατανιά να απαντά με εκτέλεση φάουλ του Μιρτσέτα στο 31'. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια το προβάδισμα στο 76' με εκπληκτικό σουτ του Καλλέργη. Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Φωκικός θα φτάσει στη νίκη ο Γκονσάλες με εξίσου εντυπωσιακό τρόπο έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 89' για το τελικό 1-1!

Βήμα σωτηρίας για Ψαχνά
Ο Ηρακλής υποδέχθηκε την Καλλονή στα Ψαχνά, έφτασε στη νίκη 1-0, έμεινε για 5ο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα με τον Γιώργο Φοιρό στον πάγκο και πλέον η σωτηρία μοιάζει όλο και πιο κοντά. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος, όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Κριπιντίρη στο 12' και τον Τόλιο να σώζει την ομάδα του στο τετ α τετ, με τον Ντελέκο να ισοφαρίζει τις ευκαιρίες στο 13', όταν το σουτ του πέρασε μόλις άουτ. Στο 33' ο Ηρακλής έχασε νέα ευκαιρία με τον Θάνο, με το ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στο 0-0. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη με σκοπό το γκολ της ισοφάρισης, έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Καρακώστα στο 57' και τον Τόλιο να του λέει «όχι» και τον Σέγκο να αποδεικνύεται πιο εύστοχος στο 70', ανοίγοντας το σκορ με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ, μόλις 8' από την στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Φοιρού κατάφεραν να κρατήσουν το 1-0 μέχρι το τέλος με σχετική ευκολία και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη.

Διπλό σωτηρίας ο Βύζας!
Ο Βύζας έφυγε με μεγάλο διπλό από τα Γιαννιτσά επί της Αναγέννησης 1-0 και έκανε σημαντικό βήμα για την σωτηρία. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, που έφτασαν μία ανάσα από το γκολ στο 44', όταν έπειτα από την προσπάθεια του Νταντάμη η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Αποστόλου. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος μέχρι το σημείο που ο Ροβίθης άνοιξε το σκορ για τον Βύζα στο 73'! Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ για το γκολ, έχασαν απίστευτες ευκαιρίες με αποκορύφωμα εκείνη του Σερέτη στο 3' των καθυστερήσεων, που σχεδόν σε κενή εστία κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος.

* Από την Παναχαϊκή έχουν αφαιρεθεί 5 βαθμοί για την υπόθεση των στημένων αγώνων και από τον Εθνικό Αστέρα 3 βαθμοί

**Εκκρεμούν οι αποφάσεις της Λίγκας για τους αγώνες του Διαγόρα με ΑΕΛΚ, Πλατανιά, Πανθρακικό, Καλλιθέα, Θρασύβουλο, Αγροτικό Αστέρα, Φωκικό, Ηρακλή Ψαχνών και Πανσερραϊκό, καθώς και για τα ματς του Εθνικού Αστέρα με Βύζα και Πιερικό