"Κολώνα" της Εθνικής U18 ο Βούρος [pics]

12/01/2013 - 22:08 Τελευταία τροποποίηση στις 12/01/2013 - 23:29

Greece_u18_Vouros_Slovenia_MVP1Στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας, μαζί με την αποστολή της Εθνικής ομάδας U18 βρίσκεται αυτές τις μέρες ο Μυτιληνιός πρώην αμυντικός του Αιολικού και νυν του Ολυμπιακού Πραξιτέλης Βούρος, συμμετέχοντας στο διεθνές τουρνουά στη μνήμη του σπουδαίου Ρώσου Βαλεντίν Γρανάτκιν.

Η Ελλάδα, έχοντας κληρωθεί στο Β' Όμιλο μαζί με Ρωσία, Λετονία και Σλοβενία, έδωσε τη μάχη της για πρόκριση στα προημιτελικά όμως έπεσε θύμα της... ισοπαλίας, που βόλευε τελευταία αγωνιστική τους δύο πρωτοπόρους.

Η ομάδα του Θοδωρή Παχατουρίδη έχασε στην πρεμιέρα από τη Σλοβενία με 0-1, σε ένα ματς όπου ο Μυτιληνιός Βούρος ήταν ο καλύτερος του γηπέδου και βραβεύτηκε μάλιστα από τους διοργανωτές (φωτό). Στη συνέχεια, η Ελλάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Ρωσία (2-2) με τον Βούρο ξανά βασικό στην 11άδα, από την οποία αποχώρησε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις (90' Μπεκλετζής). Στο τρίτο ματς, η Εθνική U18 κέρδισε τη Λετονία με 2-1, με τον πρώην αμυντικό του Αιολικού να μπαίνει στο γήπεδο στο 65ο λεπτό.

Μπορεί η χώρα μας να αποκλείστηκε από τα προημιτελικά, όμως συνέχισε σήμερα την πορεία προς το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, με αντίπαλο το Αζερμπαιτζάν, νικώντας με σκορ 0-1, έχοντας τον "Πράξι" βασικό σε όλο το 90λεπτο.

Τελευταίος αγώνας της Εθνικής ομάδας είναι αύριο στις 17:00 κόντρα στην Τουρκία, για τις θέσεις 9-10.