Λογικές νίκες και μια απρόσμενη ισοπαλία!

05/01/2017 - 15:17 Τελευταία τροποποίηση στις 05/01/2017 - 15:53

Ποδοσφαιρική δράση υπήρξε και σήμερα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων, σε παίδες και νέους, με αγώνες στα γήπεδα Αναβύσσου και Παλαιάς Φώκαιας για το νησιωτικό όμιλο. Οι Μικτές της ΕΠΣ Λέσβου ωστόσο είχαν αγωνιστικό ρεπό, αλλά προπονήθηκαν κανονικά εν όψει της απαιτητικής συνέχειας.

Στους παίδες, η ΕΠΣ Δωδεκανήσου κατόρθωσε να διπλασιάσει τις νίκες της, επικρατώντας της ΕΠΣ Χίου με σκορ 3-0, χάρη σε γκολ του Ζερβού (55') από εκτέλεση φάουλ, με τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει το 2-0 με απευθείας κόρνερ (60'), σημειώνοντας επτά λεπτά αργότερα χατ τρικ με κεφαλιά για το τελικό 3-0 (67'). Εύκολο έργο είχε και η ΕΠΣ Κυκλάδων, που νίκησε με το ευρύ 5-0 την αντίστοιχη ομάδα της Σάμου με γκολ των Ρεΐση (16'), Σκιαδά (60'), Λέκκα (70') με πέναλτι, Φρατζεσκάκη (78') και Γκούφα (79'). Οι νικητές είχαν και δύο δοκάρια με τους Φρέρη και Ευμορφόπουλο στην ίδια φάση (52').

Στους νέους, απροσδόκητη απώλεια βαθμών σημείωσε η ΕΠΣ Δωδεκανήσου, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 κόντρα στη μαχητική ΕΠΣ Χίου, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε αρκετά νωρίς με γκολ του Μαγιόγλου (15'). Οι Χιώτες ισοφάρισαν σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα, στο 44ο λεπτό, με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τζούμα, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Νικολόπουλο (35').

Οι ομάδες της ΕΠΣ Λέσβου επιστρέφουν στην αγωνιστική δράση το ερχόμενο Σάββατο (7/1), αντιμετωπίζοντας τις αντίστοιχες μικτές της ΕΠΣ Κυκλάδων, στοχεύοντας αποκλειστικά στη νίκη, που θα επιτρέψει σε αμφότερες να διεκδικήσουν μέχρι τέλους την πρωτιά στον νησιωτικό όμιλο του Αιγαίου.