Σπουδαία νίκη κόντρα στις Κυκλάδες οι νέοι!

07/01/2017 - 14:52 Τελευταία τροποποίηση στις 07/01/2017 - 17:52

Μια ακόμα νίκη πανηγύρισε η Μικτή νέων της ΕΠΣ Λέσβου, κερδίζοντας την αντίστοιχη ομάδα της ΕΠΣ Κυκλάδων με σκορ 0-2, για την 3η Αγωνιστική του ομίλου Αιγαίου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων, που διεξάγεται στην Ανάβυσσο Αττικής.

Η ομάδα του Παναγιώτη Μαστέλλου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα στο πρώτο 45λεπτο, όταν και είχε κόντρα τον άνεμο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Δρακούλης με όμορφη ατομική προσπάθεια στο 49ο λεπτό και ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, άνοιξε το σκορ για το 0-1. Μετά το γκολ, οι Λέσβιοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο από το 75' κι έπειτα έδωσαν χώρο στον αντίπαλο. Παρά την πίεση που άσκησαν οι Κυκλάδες, οι νέοι του Παναγιώτη Μαστέλλου κατόρθωσαν να αντέξουν και μάλιστα, σε μια ξαφνική αντεπίθεση στις καθυστερήσεις, ο Πλουμής πέρασε και τον τερματοφύλακα πλασάροντας σωστά για το 0-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Μικτή ΕΠΣ Λέσβου (Π. Μαστέλλος): Τσούκας, Καπετάνιος, Ματέο, Πατράκης, Μαμουλέλλης, Σαντορινιός, Ασβεστάς, Ευαγγελέλλης, Πλουμής, Δρακούλης, Νομίδης. Στον πάγκο ήταν οι: Κατσακούλης, Βερλάκου, Δασκαλόπουλος, Χατζηαθανασίου, Πολύζος, Σαμιώτης, Χλέτζος

Η Μικτή ΕΠΣ Λέσβου έφυγε έτσι από το γήπεδο με τους τρεις βαθμούς της νίκης, στο δεύτερο κατά σειρά τρίποντο σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση, έχοντας προηγηθεί και η αγχωτική επικράτηση κόντρα στην ΕΠΣ Σάμου (1-0), την 1η Αγωνιστική. Συγκομιδή έξι βαθμών δηλαδή, που φέρνει την ομάδα της ΕΠΣΛ στην κορυφή της βαθμολογίας και της επιτρέπει να διεκδικήσει την πρωτιά, στα δύο επόμενα παιχνίδια με Χίο (9/1) και Δωδεκάνησα (11/1).

Στο άλλος ματς της 3ης Αγωνιστικής, η ΕΠΣ Χίου "κόλλησε" στο 1-1 με την ΕΠΣ Σάμου και παρά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με τα Δωδεκάνησα, δεν κατόρθωσε να πλησιάσει τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Οι Σαμιώτες προηγήθηκαν στο 55', ενώ οι Χιώτες ισοφάρισαν με τον Μουχλή στο 63ο λεπτό.