Νικητές στο Διεθνές Τουρνουά Τένις οι αθλητές από την Τουρκία Bora Bakici και Simay Keles

25/09/2023 - 12:06 Τελευταία τροποποίηση στις 25/09/2023 - 19:38

Έπεσε την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου η αυλαία στο 14ο Διεθνές Τουρνουά Τένις που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Λέσβου στη Νεάπολη και το οποίο συγκέντρωσε περισσότερους από 80 αθλητές κα αθλήτριες κάτω των 18 ετών, από 24 χώρες.

Ανδρέας Πολυχρονόπουλος

Την τελευταία ημέρα του τουρνουά πραγματοποιήθηκαν οι τελικοί στα μονά αγοριών και κοριτσιών, ενώ το Σάββατο 24/9 διεξήχθησαν οι τελικοί στα διπλά. Νικητής στα μονά αναδείχθηκε ο αθλητής Bora Bakici από την Τουρκία, κερδίζοντας στον τελικό τον Ανδρέα Πολυχρονόπουλο με 6-1, 7-5. Στα κορίτσια, την πρώτη θέση κατέκτησε επίσης η αθλήτρια από την Τουρκία Simay Keles με σκορ 6-0/6-1 απέναντι στην Ελληνίδα Αλεξάνδρα Μάγια.

Ο Δημήτρης Κουρσουμπάς με τον νικητή Bora Bakici

Στα ημιτελικά του Σαββάτου, η νικήτρια Simay Keles απέκλεισε την Θεοδώρα Κούσιου με 7-6, 6-1, ενώ η Αλεξάνδρα Μάγια πήρε το εισιτήριο για τον τελικό κερδίζοντας 7-6, 6-3 την Ιταλίδα Amanda Nai.Επίσης, στα αγόρια, ο Ανδρέας Πολυχρονόπουλος νίκησε στο tie break τον Τσέχο Max Frohlich 7-5, 7-6, (3) και ο Bora Bakici 6-3, 7-5 τον ομοεθνή του Cagan Efe Tufekci.

Απονομή από τον Στρατή Παπαμακαρίου στον Ανδρέα Πολυχρονόπουλο

Στα διπλά των κοριτσιών, την πρώτη θέση πήραν η Αλεξάνδρα Μάγια και η Simay Keles, κερδίζοντας το δίδυμο Θεοδώρα Κούσιου και Μαρία Τσιρώνη με σκορ 4-6, 7-5 και 10-6. Στα αγόρια, νικητές αναδείχθηκαν οι δίδυμοι αδελφοί από την Τσεχία Jan Frohlich και Max Frohlich με σκορ 6-3, 7-6 απέναντι στους Έλληνες Ανδρέα Πολυχρονόπουλο και Βίκτωρα Καλαϊτζή.

Απονομή από τον Παναγιώτη Ζαφειρίου στην Αλεξάνδρα Μάγια

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων, έγινα απονομές των κυπέλλων στους νικητές και τις νικήτριες. Παρών στους τελικούς της Κυριακής ήταν και ο εκπρόσωπος της ITF Θανάσης Ζαννιάς.