«Καρδιοχτύπησε» αλλά πήρε το ντέρμπι η Άθληση

11/12/2022 - 12:05 Τελευταία τροποποίηση στις 11/12/2022 - 12:47

Η Άθληση δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αρεμνική που ισοφάρισε από 2-0 σετ σε 2-2, όμως στο tie break οι παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή έκαναν αυτό που έπρεπε και στο φινάλε πανηγύρισαν την τρίτη σπουδαία νικη στη σειρά.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους οι οποίοι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-22 και ακόμη πιο εύκολα το δεύτερο 25-17. Στη συνέχεια η Αρμενική πέρασε στην αντεπίθεση, πίεσε την Άθληση η οποία αν και προηγήθηκε στο σκορ τελικά έχασε το σετ με 20-25, ενώ στο τέταρτο η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν καλύτερη φτάνοντας μέχρι το +10 και τελικό 15-25.

Στο tie break η Άθληση αφυπνίστηκε, έφτασε γρήγορα στο 10-4, η Αρμενική προσπάθησε να διεκδικήσει τη νίκη μειώνοντας στους 2 πόντους, όμως η Μυτιληνιά ομάδα δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο της καθαρίζοντας το ντέρμπι με σκορ 15-10.